Ukrainka jako Maryja na Eurowizji. Co za występ
Finał 68. Konkursu Piosenki Eurowizji wystartował w najlepsze. Do ostatecznego etapu zakwalifikował się ukraiński duet Alyony Alyony i Jerry Heil. Utwór artystek nasiąknięty jest religijną symboliką. Jedna z wokalistek została na scenie przedstawiona jako Maryja.
11.05.2024 | aktual.: 12.05.2024 11:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ruszył finał Eurowizji 2024. W ostatecznym etapie wokalno-tanecznych zmagań przed europejską widownią wystąpią reprezentanci 25 krajów. Na scenie zabrakło Joosta Kleina z Holandii, który został zdyskwalifikowany kilka godzin przed finałowymi pokazami.
Jednymi z tegorocznych finalistów jest duet Alyony Slyony i Jerry Heil, artystek reprezentujących Ukrainę swoim utworem "Teresa & Maria". Autorki piosenki zdecydowanie nie stronią od religijnej symboliki. Przekonała nas o tym również aranżacja występu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ukraińska artystka wcieliła się w Maryję
Rapowo-operowy kawałek "Teresa & Maria" jest opowieścią o Maryi Dziewicy, a także świętej Matce Teresie, która jest patronką biednych i przeżywających trudności w wierze. Na swoich Insta Stories artystki zdradziły, jakie jest prawdziwe przesłanie ich piosenki.
Zaznaczają, że kryje się za nim potrzeba jedności i połączenie sił dla realizacji wyższych celów. Wokalistki twierdzą ponadto, że warto to zrobić "dla dobrych uczynków i ważnych zwycięstw". Na scenie Jerry Heil jawiła się jako tytułowa Matka Boską, która czarującym głosem zahipnotyzowała publiczność.
Kontrowersyjna bluza ukraińskiej wokalistyki
Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji pęka w szwach od kontrowersji. Takowych dostarczyła także ukraińska wokalistka Jerry Heil. W marcu w serwisie TikTok zamieściła filmik, na którym występuje w bluzie, która przypomina logo luksusowej marki - brzmi jednak "Banderaciaga" a nie "Balenciaga".
Artystka nawiązała tym samym do nazwiska Stepana Badnery, lidera ukraińskich nacjonalistów, kolaborujących z III Rzeszą, co wzbudziło w sieci wiele negatywnych emocji. Bandera, mimo negatywnych konotacji, zwłaszcza w naszym kraju, na zachodniej Ukrainie uważany jest za bohatera i symbol walki o niepodległość Ukrainy podczas II Wojny Światowej.
Ukraina otrzymała ostatecznie 453 punkty, co pozwoliło jej uplasować się na trzecim miejscu w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" przestrzegamy przed wyjściem z kina za wcześnie na "Kaskaderze", mówimy, jak (nie)śmieszna jest najnowsza komedia Netfliksa "Bez lukru" oraz jaramy się Eurowizją. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: