Eurowizja 2024: Joost Klein zdyskwalifikowany. Holandia poza finałem. Fani są wściekli
Holandia poza finałem 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Jej reprezentant, Joost Klein, został wykluczony z imprezy w związku z incydentem zgłoszonym po czwartkowym półfinale. Organizator muzycznego wydarzenia, Europejska Unia Nadawców, wydała komunikat, w którym czytamy o "zerowej tolerancji dla niewłaściwych zachowań". Fani konkursu są wściekli.
Informacja o wykluczeniu Holandii z tegorocznego finału Eurowizji obiegła media w sobotę po południu, na kilka godzin przed finałem. Jak czytamy w oświadczeniu Europejskiej Unii Nadawców (EBU):
"Holenderski artysta Joost Klein nie weźmie udziału w Wielkim Finale tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Szwedzka policja zbadała skargę złożoną przez kobietę z ekipy produkcyjnej po incydencie, do którego doszło po jego występie w czwartkowym półfinale. Podczas gdy proces prawny trwa, nie byłoby właściwe, aby kontynuował udział w konkursie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Luna o przygotowaniach do Eurowizji [CAŁY WYWIAD]
Jak podkreślono w dalszej części oświadczenia, wspomniany incydent "nie dotyczył żadnego innego wykonawcy ani członka delegacji", wbrew wcześniejszym doniesieniom niektórych mediów. EBU zaznaczyła, że reprezentant Holandii dopuścił się naruszenia regulaminu, w związku z czym został wykluczony z dalszej rywalizacji.
"Utrzymujemy politykę zerowej tolerancji dla niewłaściwego zachowania na naszym wydarzeniu i jesteśmy zobowiązani do zapewnienia bezpiecznego środowiska pracy dla wszystkich pracowników Konkursu. W związku z tym zachowanie Joosta Kleina wobec członka zespołu zostało uznane za naruszenie zasad konkursu" - czytamy w komunikacie organizatorów.
Holandia wykluczona z tegorocznej Eurowizji. Komentarze fanów
Tak ostra decyzja EBU wobec Kleina wywołała lawinę krytyki w mediach społecznościowych. Fani Eurowizji od razu zwrócili uwagę na fakt, że organizator nie ugiął się pod presją dotyczącą wykluczenia z konkursu Izraela, za to błyskawicznie wykluczył reprezentanta, w którego sprawie wciąż prowadzone jest dochodzenie. Przeważają krytyczne głosy wobec EBU, zarzucające organizacji hipokryzję.
"Ale żart, Izrael sobie został, a Holandia została wyrzucona i tak naprawdę nie wiemy dokładnie za co", "Wywalają go, bo Eurowizja 'powinna być bezpiecznym miejscem dla wszystkich', a zostawiają Izrael", "Mam nadzieję, że inne kraje będą solidarne i też zrezygnują. EBU zaprzepaściło konkurs. Holandia powinna zrobić rok pauzy" - pisali internauci.
W komentarzach przeważają głosy solidarności z Holendrem, a także zapowiedzi bojkotu finału. "Tegoroczna Eurowizja to jeden wielki żart, odechciało mi się oglądać dzisiejszego finału", "Chyba właśnie skończyłem z Eurowizją" - pisali fani muzycznej imprezy.
Dyskwalifikacja Holandii z Eurowizji 2024
Pierwsze doniesienia o problemach holenderskiego artysty pojawiły się w piątek po tym, jak Joost Klein nie pojawił się na próbie generalnej przed finałem Konkursu Piosenki Eurowizji. Już wtedy organizatorzy poinformowali o zgłoszonym incydencie z udziałem 27-letniego Holendra, który został zawieszony do odwołania.
Sprawie przygląda się szwedzka policja, która przesłuchuje m.in. świadków zdarzenia. Nieoficjalne doniesienia mówiły o tym, że Klein miał rzekomo zaatakować jedną z fotografek obsługujących wydarzenie.
Kim jest Joost Klein?
Joost Klein, który w czasie drugiego półfinału 68. Konkursu Piosenki Eurowizji reprezentował Holandię z utworem "Europapa", to 27-letni muzyk, raper i youtuber. Działający w sieci od 2008 roku artysta szerszą popularność zdobył w 2016 roku po tym, jak wydał swoją pierwszą EP-kę.
O czym jest piosenka holenderska piosenka "Europapa"?
Piosenka "Europapa", z którą Klein pojechał na tegoroczną Eurowizję, w humorystyczny sposób opowiadała o zaletach życia w europejskiej wspólnocie. Była także hołdem artysty dla jego zmarłego ojca.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" przestrzegamy przed wyjściem z kina za wcześnie na "Kaskaderze", mówimy, jak (nie)śmieszna jest najnowsza komedia Netfliksa "Bez lukru" oraz jaramy się Eurowizją. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: