Trwa ładowanie...

TVP zniknie z ekranów tysięcy Polaków? Pojawiło się ostrzeżenie

Na kanale test6, który udostępniono na MUX-8, widać ostrzeżenie o zmianie standardu nadawania Telewizji Polskiej. Przypominała o tym również sama TVP. W czym problem? Niektórzy odbiorcy telewizji publicznej niebawem mogą stracić do niej dostęp, nie wszyscy o tym wiedzą.

TVP zniknie z telewizorów setek tysięcy Polaków? Trzeba sprawdzić swój telewizor albo dekoderTVP zniknie z telewizorów setek tysięcy Polaków? Trzeba sprawdzić swój telewizor albo dekoderŹródło: Kadr z programu, Materiały prasowe
d2s3wgn
d2s3wgn

"Zmiany w odbiorze - MUX-3 - sprawdź szczegóły" - widnieje na planszy ostrzegającej o nadchodzącej reformie systemu nadawania kanałów Telewizji Polskiej. "Drogi widzu! Już niedługo nastąpią zmiany w odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-3. Upewnij się, czy nie stracisz dostępu do poniższych kanałów TV" - brzmi komunikat. Wynienione kanały to TVP1, TVP2, TVP3, TVP Sport, TVP Info i TVP Historia.

Obok informacji znalazła się mapka Polski. Widać na niej podział kraju na dwie części. Biała, zachodnia, straci dostęp do TVP na dotychczasowych zasadach już 15 grudnia (województwa: lubuskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, opolskie, śląskie, pomorskie i łódzkie). Czerwona, wschodnia, cztery dni później, czyli 19 grudnia (województwa: małopolskie, świętokrzyskie, lubelskie, mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co dalej z TVP? "Pani Holecka to już relikt"

Twórcy infografiki zachęcają do sprawdzenia, czy dany użytkownik będzie mógł nadal bezproblemowo oglądać TVP. Na stronie telewizjanaziemna.pl można sprawdzić "czy twój telewizor obsługuje DVB-T2/HEVC". "Wpisz model i markę telewizora i dowiedz się czy Twój telewizor odbiera nowy standard. Jeśli nie znalazłeś swojego odbiornika, sprawdź instrukcję lub skontaktuj się z producentem" - dowiadujemy się z komunikatu.

d2s3wgn

W bazie wiedzy na stronie telewizjanaziemna.pl można dowiedzieć się, co zrobić, gdy po przełączeniu na nowy standard (co nastąpi automatycznie) widzowie odnotują brak dostępu do programów Telewizji Polskiej.

"Wystarczy przestroić swój telewizor lub dekoder. Aby to zrobić należy zaktualizować listę programów i sprawdzić, czy nadal odbieracie TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia na tych samych jak poprzednio pozycjach na pilocie. Jeśli tak, to wszystko jest w porządku i jesteście gotowi na odbiór programów Telewizji Polskiej w nowym standardzie nadawania. Jeśli po przestrojeniu telewizora lub dekodera nie odbierasz TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia ani żadnych innych kanałów TVP, to znaczy że musisz wymienić telewizor lub dekoder na nowy" - czytamy.

Zmiana standardu nadawania następuje, by widzowie uzyskali dostęp do większej liczby kanałów oraz wyższej jakości obrazu i dźwięku. Poprawie ma ulec jakość ścieżek dialogowych, a widzowie mają mieć większą możliwość personalizacji ścieżek dźwiękowych.

d2s3wgn

Nowy standard nadawania TVP DVB-T2/HEVC może być niekompatybilny z urządzeniami, które w swoich domach ma wielu Polaków. Szacuje się, że mimo szerokiej kampanii informacyjnej, dostęp do TVP może stracić od 200 do 500 tys. gospodarstw domowych. Wyjściem jest zakup nowego dekodera lub telewizora. W 2022 r. można było to zrobić, korzystając z rządowego dofinansowania.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o najlepszych (i najgorszych) reklamach świątecznych, wielkich potworach w "Monarchu" na AppleTV+ i szokującym znęcaniu się na ludźmi w "Special Ops: Lioness" na SkyShowtime. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2s3wgn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s3wgn