Trwa ładowanie...

To może być koniec TVN7. Jest komentarz osoby z KRRiT

Za trzy miesiące wygasa obowiązująca dziś koncesja naziemna dla telewizji TVN7. Nie wiadomo, czemu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie wydaje nowej.

TVN7 czeka na decyzję o przedłużeniu koncesjiTVN7 czeka na decyzję o przedłużeniu koncesjiŹródło: kadr z programu
d1k9q4u
d1k9q4u

Napięcie między Krajową Radą Radiofonii i Telewizji a grupą TVN trwa. Tym razem chodzi o przedłużenie koncesji naziemnej dla telewizji TVN7. 

Rada czeka, zwleka, przeciąga

TVN7, jedna z kilku stacji w pakiecie oferowanym przez TVN, ma koncesję, która obowiązuje do 25 lutego. Władze stacji wniosek o jej przedłużenie złożyły ze sporym, prawie rocznym, wyprzedzeniem - 23 grudnia 2020 roku. Do dziś nie doczekały się decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 

Dlaczego? I co się działo w z tym wnioskiem przez prawie 11 miesięcy? Wirtualna Polska starała się dowiedzieć, ale okazało się, że trudno ustalić przebieg wydarzeń, bo pojawiają się sprzeczne głosy, relacje i opinie.

Zobacz wideo: TVN24 z przedłużoną koncesją. Kosiniak-Kamysz komentuje wprost

Niezłe złego początki 

Osoba pracująca w administracji Rady, która nie chciała ujawnić swojej tożsamości, stwierdziła w rozmowie z Wirtualną Polską, że początkowo prace nad wnioskiem przebiegały szybko i sprawnie. 

d1k9q4u

- Zgodnie z odpowiednimi przepisami proceduralnymi, po wpłynięciu wniosku TVN o przedłużenie koncesji dla stacji TVN7 rozpoczął się proces kompletowania potrzebnych dokumentów – wyjaśnia.

– Kiedy wszystko było gotowe, sporządzony został projekt uchwały w sprawie przedłużenia koncesji, przedstawiony na posiedzeniu Rady do zatwierdzenia. Projekt był przygotowany już kilka miesięcy temu. Rada nie podjęła jednak decyzji w tej sprawie, choć sprawa zgłaszana była jej już kilkakrotnie. Według mojej wiedzy i doświadczenia, nie ma w tej chwili żadnych przeszkód natury proceduralnej, żeby koncesja dla TVN7 została przedłużona.

I nagle - stop!

Ta wersja zgadza się z informacjami przekazanymi Wirtualnej Polsce przez rzeczniczkę Rady, Teresę Brykczyńską. 

d1k9q4u

- Spółka TVN złożyła wniosek o udzielenie koncesji na kolejny okres w terminie ustawowym - informuje. - Standardowo projekty [uchwał o przedłużenie koncesji] są przygotowywane każdorazowo przy rozpatrywaniu wniosków o koncesję, także i w tym przypadku. Sprawa o koncesję na kolejny okres dla programu TVN7 była kilkakrotnie omawiana podczas posiedzenia KRRiT, ale głosowanie w sprawie rozpatrzenia wniosku jeszcze się nie odbyło.

Nie wiadomo jednak w zasadzie, dlaczego tak się stało, skoro wszystko wskazuje na to, że wniosek TVN był poprawny pod względem formalnym. Nie potrafił na to pytanie odpowiedzieć Andrzej Sabatowski, jedyny z członków Rady, który zgodził się na rozmowę z Wirtualną Polską. Zgodził się, ale rozmawiał w taki sposób, że unikał odpowiedzi wprost na jakiekolwiek pytanie. 

Przewodniczący wstrzymuje, pyta, wzywa 

Realny, formalny powód nie podjęcia decyzji przez Radę pojawił się dopiero mocno post factum - po kilku miesiącach zwlekania. Pod koniec października przewodniczący rady Witold Kołodziejski wezwał "wszystkie spółki medialne, posiadające koncesje w zakresie rozpowszechniania programów radiowych lub telewizyjnych w Polsce, do przedstawienia swojej aktualnej struktury własnościowej."

d1k9q4u

- Przewodniczący wystąpił z tym pismem nie tylko do TVN, ale do wszystkich spółek medialnych posiadających polską koncesję - dopowiada Brykczyńska. - Ma to związek z realizacją uchwały KRRiT nr 230 z dnia 22 września 2021 r., w której rada zobowiązała przewodniczącego do podjęcia działań w celu uporządkowania zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych w Polsce.

Wpłynęła czy nie wpłynęła? 

I tu pojawiają się prawdziwe schody. Dwie strony mają bowiem zupełnie zdanie co do realizacji tego wezwania przewodniczącego rady. 

d1k9q4u

- W tym momencie do Biura KRRiT taka odpowiedź jeszcze nie wpłynęła - kwituje krótko Brykczyńska. 

Ale stanowisko TVN jest skrajnie odmienne. 

- Odpowiedzieliśmy na wezwanie skierowane przez przewodniczącego KRRiT do wszystkich spółek z polską koncesją o przedstawienie ich aktualnej struktury własnościowej - informuje Katarzyna Issat, szefowa ds. komunikacji korporacyjnej TVN S.A. i TVN Grupa Discovery. - Informacje w tej sprawie przekazaliśmy KRRiT w terminie.

Jaka jest prawda? Wygląda na to, że nikt nie chce tego jednoznacznie rozstrzygnąć. rzeczniczka rady nie odpowiedziała na ponowne, szczegółowe pytanie na ten temat. 

Nie będzie koncesji - nie można nadawać

Jednoznacznie wypowiedziała się tylko na temat nielegalności nadawania przez TVN7, gdyby stacja nie otrzymała decyzji. 

d1k9q4u

- Po [terminie wygaśnięcia obecnie obowiązującej koncesji] nadawanie programu będzie możliwe tylko na podstawie nowej koncesji wydanej przez KRRiT - komentuje. A odpowiadając na pytanie, co może zrobić TVN w obliczu nie wydawania przez radę decyzji, stwierdziła: "Wnioskodawca ma możliwość wniesienia ponaglenia, zgodnie z art. 37 kpa, a następnie skargi do Sądu na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania."

TVN24 - na ostatnią chwilę

Kilka miesięcy temu podobne perypetie dotyczyły koncesji dla innej stacji grupy TVN - TVN24. Kończyła się we wrześniu 2021 roku, spółka w tym przypadku także złożyła wniosek do rady z dużym wyprzedzeniem - już na początku lutego 2020 roku. Podobnie jak w przypadku TVN7 sprawa kilkakrotnie trafiała do porządku obrad KRRiT, ale w żadnym z głosowań nie udało się osiągnąć większości pozwalającej na podjęcie decyzji, pozytywnej czy negatywnej. 

Dlatego spółka TVN w lipcu 2021 roku złożyła wniosek o przyznanie koncesji w Holandii. Tamtejszy odpowiednik polskiej Rady błyskawicznie wydał pozytywną decyzję. Dopiero po tym stacja otrzymała nową koncesję także w Polsce. Stało się to we wrześniu, po 19 miesiącach od złożenia wniosku, na ostatnią chwilę przed wygaśnięciem poprzedniej. 

d1k9q4u

AKTUALIZACJA: Już po przygotowaniu tego materiału rzeczniczka KRRiT poinformowała, że TVN rzeczywiście odpowiedział na wezwanie przewodniczącego rady.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1k9q4u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k9q4u