TV Republika manipuluje sondażem. "Niezależna od polityków" pokazała jednego kandydata

Rafał Patyra w programie "Express Republiki"
Rafał Patyra w programie "Express Republiki"
Źródło zdjęć: © TV Republika

14.03.2024 23:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Michał Rachoń, prezenter i dyrektor programowy Telewizji Republika, wielokrotnie powtarzał na antenie swojej stacji, że nie jest ona zależna od polityków. Że nie ulega naciskom i wpływom ludzi władzy. Co nie znaczy, że sama w oczywisty sposób nie wspiera konkretnej opcji politycznej.

Można się było o tym przekonać w czwartek 14 marca w programie "Express Republiki". - Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Sondaże pokazują zaciętą rywalizację pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Koalicją Obywatelską - mówił Rafał Patyra w programie stylizowanym na "Teleexpress" TVP, z którym prezenter musiał się pożegnać kilka miesięcy temu.

Krótki materiał został wyemitowany dosłownie godzinę po zakończeniu rejestracji zgłoszeń na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. I choć Telewizja Republika pokazała dane z autentycznego sondażu przeprowadzonego dla WP, to nie uniknęła manipulacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W programie Patyry pokazano bowiem wykres z nagłówkiem "Sondaż poparcia dla partii politycznych". Połączono go z rejestracją kandydatów na najważniejszych przedstawicieli samorządów, po czym przypomniano, że "w stolicy o głosy warszawiaków walczy m.in. Tobiasz Bocheński". Po tej informacji puszczono kilkunastosekundowy fragment nagrania, w którym kandydat PiS krytykował budownictwo mieszkaniowe w Warszawie. I tylko on miał ten czas antenowy w Telewizji Republika. Żaden inny kandydat – z obecnie urzędującym Rafałem Trzaskowskim na czele – nie został nawet wymieniony w reportażu.

Widzowie Telewizji Republika nie usłyszeli wszystkiego

Cytowane badanie nie miało na dodatek nic wspólnego z poparciem dla Tobiasza Bocheńskiego i innych kandydatów na prezydentów, wójtów i burmistrzów. W sondażu, przeprowadzonym przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski, ankietowani usłyszeli bowiem pytanie, na które z ugrupowań zagłosowaliby w wyborach do sejmików województw podczas zbliżających się (7 kwietnia) wyborów samorządowych. Czyli chodziło o radnych, o czym widzowie Telewizji Republika nie usłyszeli.

Sondaż
Sondaż© TV Republika

W 50. odcinku podcastu "Clickbait" zachwycamy się serialem (!) "Pan i Pani Smith", przeżywamy transformacje aktorskie w "Braciach ze stali" i bierzemy na warsztat… "Netfliksową zdradę". Żeby dowiedzieć się, czym jest, znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

"Express Republiki"
"Express Republiki"© TV Republika
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także