Trwa ładowanie...

"Teleexpress" świętuje rocznicę antenowego debiutu

Dokładnie 31 lat temu, 26 czerwca 1986 roku, na antenie TVP wyemitowano pierwsze wydanie "Teleexpressu". Piętnastominutowy serwis informacyjny, który miał być odejściem od nużącej narracji "Dziennika telewizyjnego", wywołał niemały szok wśród widzów, nieprzyzwyczajonych do dynamicznych newsów i nieformalnego języka.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

"Teleexpress" świętuje rocznicę antenowego debiutuŹródło: Materiały prasowe
dawr37w

Mało kto pamięta, że początkowo serwis ten gościł na ekranach telewizorów o godzinie 17:15. Decyzja o przesunięciu czasu nadawania "Teleexpressu" podjęta została dopiero w 1992 roku. Od tamtej pory to godzina 17:00 każdemu współczesnemu telewidzowi kojarzyć się będzie tylko z tym programem. Mało kto pamięta, że początkowo "Teleexpress" emitowany był z odtworzenia, a jedynym elementem programu transmitowanym na żywo, było ostatnie wejście prowadzącego na antenę. Dziś takie "nagrywanie" wiadomości wydaje się nie do pomyślenia.

Wraz z upływem czasu w programie zagościły różne cykle, które na stałe wpisały się w sposób jego funkcjonowania. Jednym z najpopularniejszych pasm jest tzw. Galeria Ludzi Pozytywnie Zakręconych, w której prezentowane są osoby posiadające niecodzienne zainteresowania. "Teleexpress" wyłapywał także rozmaite wpadki, zarówno osób prywatnych jak i instytucji, a ich autorów nagradzał prześmiewczym wyróżnieniem Złotej Czcionki.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną PAP/EPA
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Źródło: PAP/EPA, fot: Ireneusz Sobieszczuk

Cechą charakterystyczną "Teleexpressu" jest pociąg oznajmiający "odjazd" informacyjnej machiny. Jak się okazuje, początkowo serwis rozpoczynał się od planszy przedstawiającej usta jaskiniowca. Na języku "praprzodka" widniała godzina rozpoczęcia emisji programu - 17:15. Dopiero w 1922 roku zdecydowano się nieco odświeżyć czołówkę. Przez półtora roku serwis rozpoczynał się od animacji z ruchomymi liniami, mającymi imitować zakłócenia w nadawaniu. Na środku umieszczono obiektyw kamery, z którego wyłaniał się napis tytułowy. Pociąg, bez którego nie wyobrażamy sobie obecnie startu programu, pojawił się dopiero w 2001 roku. W międzyczasie czołówka zmieniała się jeszcze dwukrotknie, a wersję, którą podziwiamy obecnie, obowiązuje od 14 lutego 2011 roku.

dawr37w

Wielu znanych dziś dziennikarzy i prezenterów dołożyło swoją "cegiełkę" w budowaniu legendarnego formatu. Przez redakcję "Teleexpressu" przewinęli się m.in. Maciej Gudowski, Piotr Gembarowski, Tomasz Kammel, Jolanta Fajkowska, Kinga Rusin, Hanna Lis, Małgorzata Wyszyńska, Jarosław Kret, Katarzyna Trzaskalska, Michał Adamczyk oraz Marek Sierocki. Jedno z wydań poprowadził nawet legendarny spiker telewizyjny, Jan Suzin. Osobą najbardziej utożsamianą z "Teleexpressem" był jednak Maciej Orłoś, który prowadził serwis przez 25 lat. Obecnym prowadzącym "Teleexpress" jest Michał Cholewiński.

Michał Cholewiński Materiały prasowe
Michał Cholewiński Źródło: Materiały prasowe

O popularności programu świadczyć może fakt, że doczekał się on własnej ulicy! W roku 2003 ulicę Robotników w Krynicy Morskiej przemianowano właśnie na "Teleexpressu".

Obecnie o "Teleexpressie" coraz częściej mówi się w odniesieniu do coraz większych spadków oglądalności. Mamy nadzieję, że dzisiejsza rocznica będzie nie tylko przypomnieniem o czasach świetności kultowego serwisu, a kolejne jubileusze upływać będą w innych okolicznościach.

Zobacz, jak na antenie "Teleexpressu" zmieniał się Maciej Orłoś:

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dawr37w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dawr37w
dawr37w