"Szogun" zachwycił widzów. Twórcy są pytani o kontynuację
Pod koniec lutego na Disney+ pojawiły się dwa pierwsze odcinki "Szoguna". Serial z miejsca zachwycił widzów i krytyków. Wielu z nich zadaje sobie pytanie, czy twórcy pójdą za ciosem i nakręcą dalszy ciąg, mimo że 10-odcinkowa produkcja powstała jako serial limitowany. Co na to producenci?
01.03.2024 09:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"Szogun" to druga ekranizacja powieści Jamesa Clavella pod tym samym tytułem. Za pierwszym razem przeniesiono tę historię na ekran w 1980 r., a w obsadzie pojawiły się takie gwiazdy jak Richard Chamberlain i Toshiro Mifune. 9-godzinny serial bił rekordy popularności na Zachodzie (również w Polsce), ale Japończycy go nie pokochali. Tymczasem nowy "Szogun" w serwisie RottenTomatoes.com ma perfekcyjną średnią ocen 100 proc. od krytyków i 95 proc. od widzów.
Showrunner Justin Marks w rozmowie z The Direct został zapytany o ewentualny drugi sezon "Szoguna", który okazał się ogromnym hitem. - Właściwie opowiedzieliśmy całą fabułę książki. Dotarliśmy do końca. Liczę, że czytelnicy dostrzegą, że jest to dokładnie zakończenie powieści. Jesteśmy tym podekscytowani, ponieważ finał napisany przez Jamesa Clavella zaskakuje i jest piękny w swojej dwuznaczności - powiedział Marks.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Szogun" - będzie drugi sezon?
Główny producent "Szoguna" nie powiedział więc wprost nic na temat drugiego sezonu. Zasugerował jednak, że o ile historia Johna Blackthorne’a, który odkrywa Japonię na początku XVII w., dobiegła końca, to niewykluczone, że widzowie otrzymają w przyszłości podobne historie. Marks mówił o "wzbudzeniu nowej ciekawości" Japonią w tamtym okresie historycznym. Podobnie wypowiadali się producentka Rachel Kondo i główny aktor Cosmo Jarvis. Oboje liczą, że dzięki "Szogunowi" widzowie z Zachodu mogą "w nowy sposób zetknąć się z historią Japonii".
Przypomnijmy, że "Szogun" to ekranizacja powieści Jamesa Clavella pod tym samym tytułem, która stanowi część tzw. sagi azjatyckiej. W jej skład wchodzą również powieści "Tai-Pan", "Gai-Jin", "Król Szczurów", "Noble House" i "Whirlwind". Clavell opisał w nich historie rozgrywające się m.in. w Japonii i Hongkongu w XIX w. Niewykluczone więc, że o ile "Szogun" raczej nie doczeka się drugiego sezonu, to sukces tego serialu doprowadzi do nakręcenia ekranizacji innej powieści Clavella.
Naszą przedpremierową recenzję "Shoguna" znajdziecie tutaj.
W 50. odcinku podcastu "Clickbait" zachwycamy się serialem (!) "Pan i Pani Smith", przeżywamy transformacje aktorskie w "Braciach ze stali" i bierzemy na warsztat… "Netfliksową zdradę". Żeby dowiedzieć się, czym jest, znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: