Trwa ładowanie...

Spięcie na linii Kurski - Matyszkowicz. Poszło o budowę nowej siedziby TVP Info

Pomimo ostrzeżeń biura kontrolingu i restrukturyzacji TVP były prezes stacji Jacek Kurski dążył do realizacji budowy nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej za ponad 600 mln zł. Dopiero aktualny prezes Mateusz Matyszkowicz pod koniec 2022 r. wycofał się z projektu. - Uważam, że ta decyzja jest błędna - twierdzi Kurski.

Mateusz Matyszkowicz wycofał się z planów Jacka KurskiegoMateusz Matyszkowicz wycofał się z planów Jacka KurskiegoŹródło: AKPA
d220dof
d220dof

Raport NIK rzuca nowe światło na inwestycje TVP. Jak donoszą Wirtualne Media, wynika z niego, że już w styczniu ub. r., a potem i w marcu po wybuchu wojny w Ukrainie, biuro kontrolingu i restrukturyzacji TVP ostrzegało, że instytucji może nie stać na budowę nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Zwłaszcza, że pierwsze szacunki wskazywały, że nie uda się zmieścić w zakładanej kwocie 495,6 mln zł.

- Przy obecnych uwarunkowaniach i prognozach ekonomicznych, przy spłacanej w tym i przyszłym roku pożyczce z KPRM, spółka nie generuje odpowiednio wysokich przepływów, aby sfinansować środkami własnymi realizację tej inwestycji. Natomiast finansowanie inwestycji dłużne - na rynku komercyjnym, ze względu na charakter przedmiotowej inwestycji oraz niepewną sytuację makroekonomiczną, zwłaszcza w zakresie wzrostu cen materiałów budowlanych i kosztów robocizny, niesie za sobą wysokie ryzyko - argumentowano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co dalej z TVP? "Pani Holecka to już relikt"

Mimo to ówczesny prezes TVP Jacek Kurski postanowił ogłosić przetarg i zwiększyć budżet budowy. Twierdził, że "zarząd podjął wiele działań, które zabezpieczyły odpowiednie finanse dla spółki".

d220dof

Ostatecznie w sierpniu ub. r. przetarg na budowę nowej siedziby TAI (budynku A Bis), w tym TVP Info, wygrała firma Doraco, wyznaczając cenę zlecenia na 606,9 mln zł brutto. Ponadto korporacja budowlana ma odpowiadać za budowę muzeum telewizyjno-filmowego za 27,9 mln zł.

NIK zwrócił uwagę, że "analiza opłacalności została zawężona tylko do części budowlanej" bez uwzględnienia kosztów wyposażenia budynku. Ponadto TVP twierdziła, że odpowiednie środki uzyska w 2026 r. ze sprzedaży nieruchomości przy pl. Powstańców. Kontrolerzy uznali taką argumentację za "budzącą wątpliwości".

Z kroków podjętych przez Jacka Kurskiego w grudniu 2022 r. wycofał się nowy prezes TVP Mateusz Matyszkowicz, który w ramach ugody rozwiązał umowę z firmą Doraco na budowę zarówno siedziby TAI, jak i muzeum telewizyjno-filmowego.

d220dof

- Decyzja o zaniechaniu realizacji budynku A Bis nie była moją decyzją i uważam, że jest błędna - ocenił Jacek Kurski.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Telewizja Polska odnotowała 50,7 mln zł straty netto. Mimo że zwiększyły się przychody spółki (o 9,5 proc. do 3,56 mld zł), dwukrotnie zwiększyły się koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby, poszły w górę z 88,2 do 166,3 mln zł.

d220dof

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o "Czasie krwawego księżyca" i prawdziwej historii stojącej za filmem Martina Scorsese, sprawdzamy, czy jest się czego bać w "Zagładzie domu Usherów" i czy leniwiec-morderca ze "Slotherhouse" to taki słodziak, na jakiego wygląda. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d220dof
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d220dof