"Oglądałem TVP Info pół dnia". Wniosek jest jeden

- Przeszłość Donalda Tuska będzie dla niego na tyle obciążeniem, na ile będziemy o tym mówili - stwierdził komentator TVP Info tuż po godzinie 11. Kontynuował tym samym wielogodzinny maraton informacji, rozmów i komentarzy uderzających w szefa PO. W TVP Info od samego rana tylko w "Agrobiznesie" nie zajmowano się "kampanią kłamstw Donalda Tuska".

Donald Tusk był tematem przewodnim prawie wszystkich programów w TVP Info
Donald Tusk był tematem przewodnim prawie wszystkich programów w TVP Info
Źródło zdjęć: © TVP VOD

07.07.2021 12:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od soboty do wtorku "Wiadomości" TVP wymieniały nazwisko Donalda Tuska 138 razy, czyli średnio co 52 sekundy. Nie inaczej jest w TVP Info, które niektórzy internauci proponują przemianować na TVP Tusk. Postanowiłem sprawdzić, jak to jest z tą fiksacją i w środę od rana oglądałem stację, której sposób działania najlepiej podsumował jeden z zaproszonych gości.

Jakub Maciejewski z tygodnika "Sieci", który widzi palącą potrzebę mówienia o przeszłości Tuska, uważa, że "potężny mainstream mediów lewicowo-liberalnych, zwłaszcza o kapitale zagranicznym, traktuje Donalda Tuska jak jakiegoś proroka".

- Wręcz dziennikarze drugiej strony są oburzeni, że my mamy czelność krytykować Donalda Tuska. Przypominać jego własne słowa, porażki, stan państwa przed 2015 r. – mówił gość TVP Info, który uważa ponadto, że "to nie jest tylko gra o Donalda Tuska, ale o wolność słowa".

- Czy mamy prawo krytykować polityka, który Polskę doprowadził do takiego gospodarczego stanu, do jakiego nawet pandemia koronawirusa nie doprowadziła? – pytał retorycznie Maciejewski, który wpisał się idealnie w temat prawie wszystkich programów nadawanych 7 lipca w TVP Info od samego rana.

Obraz
© TVP VOD

Powiedzieć, że Donald Tusk był źródłem najważniejszych tematów dla dziennikarzy TVP Info, to za mało. Przez pół dnia w absolutnie wszystkich programach (poza wspomnianym, kilkuminutowym "Agrobiznesem") tej stacji powtarzano w kółko te same kwestie, wykorzystywano te same nagrania archiwalnych wypowiedzi, a jedyne, co się zmieniało, to komentatorzy i prezenterzy.

I tak, Michał Rachoń w swoim programie "#Jedziemy" zaczął od przeglądu prasy, szukając artykułów o Donaldzie Tusku.

- "Gazeta Wyborcza". Zaglądam, pierwsza strona i nic o Donaldzie Tusku – drwił Rachoń, który dopiero na siódmej stronie znalazł tekst pt. "Platforma układa się z Tuskiem". – Nic nie ma. Nie ma człowieka. Nie ma tematu – ironizował prowadzący, który cały swój program poświęcił Donaldowi Tuskowi i m.in. temu, jak szef PO traktuje dziennikarzy TVP Info.

Obraz
© TVP VOD

Zaproszony do programu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk także został zapytany o Donalda Tuska. A stałych komentatorów "#Jedziemy", w tym Jarosława Jakimowicza, nie trzeba było wcale zachęcać, by uderzali w szefa PO swoimi błyskotliwymi spostrzeżeniami.

Jakimowicz ubolewał przy tym, że dzisiejsza młodzież, która "identyfikuje się, że jest wiewiórką czy zajączkiem", nie ogląda TVP Info i nie dowie się prawdy o Tusku. A że młodzi nie pamiętają rządów Tuska, to będą "kupować to, co im powiedzą" w innych mediach.

Na koniec programu Rachonia przypomniano o gorącej sprawie "powiązanej z Tuskiem", czyli 17 zarzutach i dowodach korupcji Sławomira Nowaka. Jeżeli widzowie czuli niedosyt, to w porannym programie informacyjnym po "#Jedziemy" też mogli usłyszeć o "złotym chłopcu Tuska i ogromnej korupcji". TVP Info wzięła chwilę oddechu, gdy trzeba było opowiedzieć o piłkarskim Euro i pogodzie. Ale w programie "Minęła 8" temat dnia powrócił ze wzmożoną siłą.

Obraz
© TVP VOD

Co prawda Bartłomiej Graczak na wstępie swojego programu powiedział, że chce "przeciąć mówienie tylko o jednej osobie" i zaczął rozmawiać ze swoimi gośćmi m.in. o stosunkach Polska-Izrael. Ale po serwisie informacyjnym o godz. 9:00 Graczak zaprosił do dyskusji o słowach Tuska, który przed laty był przeciwnikiem wprowadzenia 500+. A dziś mówi, że Ewa Kopacz miała przygotowany podobny program, ale nie udało się go wdrożyć.

Tusk przez pół dnia w TVP Info pojawiał się w kilku stale powtarzanych, wałkowanych na różne sposoby i z udziałem różnych osób tematach. Co z tego zapamiętałem, poza ogólnym stwierdzeniem, że Tusk prowadzi "kampanię kłamstw"?

  • Że Tusk kłamie w sprawie 500+;
  • Że Tusk mówił o Sławomirze Nowaku, że jest więźniem politycznym, a teraz się go wypiera;
  • Że Tusk nie realizował propolskiej polityki, tylko chciał zrobić karierę za granicą;
  • Że "za Tuska" paliwo było droższe niż dzisiaj;
  • Że Tusk atakuje lub ignoruje dziennikarzy TVP Info zadających mu niewygodne pytania.

I kiedy już mogło się wydawać, że za chwilę znowu zobaczę ten sam temat z tymi samymi archiwalnymi nagraniami i sprzecznymi wypowiedziami Tuska, TVP Info złapała wiatr w żagle. Oto bowiem przed południem CBA poinformowało o zatrzymaniu Ukrainki powiązanej ze Sławomirem Nowakiem (przypominam jak TVP Info – "złotym chłopcem" Donalda Tuska), której prokuratura postawi zarzuty o charakterze korupcyjnym.

Obraz
© TVP VOD

W południe poinformowano o kolejnych zarzutach wobec Sławomira Nowaka. Tym razem tylko raz wspomniano o Tusku jako ówczesnym zwierzchniku ministra Nowaka. Ale już po zakończeniu reportażu prezenterka powiedziała, że "zmieniamy temat", by płynnie przejść do… "kampanii kłamstwa Donalda Tuska".

Po takiej dawce informacji o "Tusku wracającym z emigracji zarobkowej", który "liczy na krótką pamięć wyborców" (takie zwroty też padały na antenie) miałem dość. Może i TVP Info, w swoim mniemaniu, realizuje misję telewizji publicznej. Informuje o grzechach Donalda Tuska i zestawia sprzeczne wypowiedzi szefa PO sprzed kilku lat z tymi, które padają na najnowszych wystąpieniach. Kontrast jest do bólu wyraźny. Z drugiej strony, TVP Info to stacja, która pod hasłem "Wiesz więcej" wypuściła kuriozalną, ekstremalnie zmanipulowaną reklamę z "diabelskim" Tuskiem. Po spędzeniu pół dnia przed TVP Info nie wiem, czy wiem więcej, ale wiem, że w takim stylu więcej wiedzieć nie chcę.

Komentarze (619)