Trwa ładowanie...

Przetasowanie wśród liderów. Ukraina wygra Eurowizję?

Wystarczyło kilka dni, by diametralnie zmieniła się sytuacja w zakładach bukmacherskich. W Europie obstawia się już, kto wygra Eurowizję 2022. Jeszcze do niedawna nr. 1 byli Włosi, dziś pierwsze miejsce należy do muzyków z Ukrainy.

Ukraina wygra Eurowizję 2022?Ukraina wygra Eurowizję 2022?Źródło: YouTube
d1t52ui
d1t52ui

Trwa piąty dzień wojny w Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełeński podczas niedzielnej rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii powiedział, że następne 24 godziny będą kluczowym okresem dla Ukrainy. Szczegółową relację możecie śledzić w liveblogu WP Wiadomości, gdzie co kilka minut pojawiają się nowe doniesienia. Temu, co dzieje się dziś w Ukrainie, przygląda się cały świat. Państwa i różne organizacje nakładają kolejne sankcję na Rosję. Dzień po wkroczeniu wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy zareagowała także Europejska Unia Nadawców. Wykluczyli Rosję z Eurowizji zanim ogłoszono jej tegorocznego reprezentanta.

"Pozostajemy oddani ochronie wartości konkursu, który jednoczy publiczność, celebruje różnorodność poprzez muzykę i jednoczy Europę na jednej scenie" - napisano w oświadczeniu. Dziś oczy wszystkich skierowane są na artystów z Ukrainy.

Zobacz: Orędzie Putina. Jak zareagował Kijów? "Potwarz dla narodu ukraińskiego"

Gwiazdą, która miała reprezentować Ukrainę podczas Eurowizji 2022, była Alina Pash. Jednak ze względu na różne polityczne kontrowersje (o których piszemy w tym tekście), jej udział został wycofany i ukraiński nadawca po kilku dniach poinformował, że na konkurs pojedzie Kalush Orchestra.

d1t52ui

Podczas preselekcji zespół zaprezentował utwór "Stefania", poświęcony mamie głównego wokalisty. To wyjątkowe połączenie rapu i folku, które już zdążyło podbić serca internautów. Nagranie z ich występu podczas preselekcji odtworzono w serwisie YouTube ponad 2 mln razy.

Wygląda na to, że ta popularność przekłada się na zakłady bukmacherskie. Jak pisaliśmy 21 lutego, pierwsze miejsce przez dłuższy czas należało do duetu Mahmood & Blanco, którzy będą reprezentować Włochy. Wysoko w zestawieniu znaleźli się także reprezentanci Australii i Polski. Krystian Ochman wdarł się przebojem na listy bukmacherów i objął trzecie miejsce.

Po 6. dniach od ogłoszenia ukraińskich reprezentantów, to właśnie Kalush Orchestra wiedzie prym w zakładach. Według bukmacherów to oni mają dziś największe szanse na finał i plasują się na pierwszym miejscu. Włosi spadają oczko niżej. Trzecie miejsce według danych zaprezentowanych na eurovisionworld.org obejmuje Szwecja. Krystian Ochman plasuje się teraz na równie prestiżowym czwartym miejscu.

Eurowizja 2022 screen
Eurowizja 2022Źródło: screen

Warto dodać, że jeszcze 12 państw nie ogłosiło swoich reprezentantów. Jeśli sytuacja się nie zmieni, konkurs odbędzie się 10, 12 i 14 maja tego roku w Turynie. Czy artyści z Ukrainy wygrają, jak przewidują to bukmacherzy? Możliwe. Polityka zawsze w pewnym stopniu miała wpływ na głosowanie i przyznawanie punktów przez widzów z poszczególnych państw. Trzeba jednak przyznać, że "Stefania" to piosenka, która od razu wpada w ucho; doskonale skrojona pod Eurowizję. Poniżej klip.

KALUSH ORCHESTRA – Stefania | Нацвідбір на Євробачення-2022

d1t52ui
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1t52ui