Kraśko domaga się reakcji Kościoła. Opowiedział o rozmowie z Dziwiszem

Piotr Kraśko opowiedział o rozmowie z kardynałem Dziwiszem.
Piotr Kraśko opowiedział o rozmowie z kardynałem Dziwiszem.
Źródło zdjęć: © TVN

14.11.2020 12:00, aktual.: 02.03.2022 09:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od kilku tygodni nie milkną echa wywiadu, który kardynał Stanisław Dziwisz udzielił Piotrowi Kraśko. Po emisji dokumentu "Don Stanislao" i raporcie Watykanu pojawiło się jeszcze więcej pytań, na które sekretarz papieża Jana Pawła II nie chce udzielić odpowiedzi. Dziennikarz podsumował, jakiej reakcji Kościoła się spodziewa.

Od kilku lat w Polsce głośno mówi się o tuszowaniu przypadków pedofilii i molestowania nieletnich przez księży. Po emisji dwóch dokumentów braci Sekielskich coraz więcej osób domaga się sprawiedliwości i przyznania się Kościoła katolickiego do swoich win.

Dziennikarze TVN próbowali ustalić, ile w sprawie głośnych spraw wykorzystywania seksualnego w Polsce i na świecie wiedział kardynał Stanisław Dziwisz, który przez lata jako sekretarz papieski w Watykanie miał dostęp do wielu dokumentów. Hierarcha zgodził się na rozmowę z Piotrem Kraśko, która została wyemitowana 19 października w "Faktach po Faktach". Jednak kardynał przyjął postawę "nic nie widziałem, nic nie słyszałem".

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski: "Liczę, że kardynał Dziwisz powie prawdę"

Piotr Kraśko nie kryje rozczarowania takim obrotem spraw. Choć w trakcie wywiadu zachował pełen profesjonalizm i nie dał się ponieść emocjom, przyznał, że rozmowa była dla niego bardzo trudna.

- Bardzo liczyłem na to, że usłyszymy więcej w trakcie tej rozmowy, która odbyła się w połowie października w Krakowie. To była jedna z najtrudniejszych rozmów w moim życiu - powiedział w studiu "Dzień dobry TVN".

Niestety Agnieszka Woźniak-Starak nie pozwoliła Kraśce rozwinąć tej myśli, przerywając w połowie zdania. Dziennikarz przyznał, że przygotowywał się do wywiadu, posiadając wiedzę o działaniach jego redakcyjnego kolegi, którego śledztwo przedstawiono w dokumencie "Don Stanislao".

- Wiele pytań, które wtedy zadawaliśmy kardynałowi w Krakowie i o których mówi Marcin Gutowski w swoim materiale, opierało się na ustaleniach Kościoła. Oficjalnie Legiony Chrystusa przyznały: "tak, doszło do ponad 100 przypadków molestowania nieletnich". Powoływaliśmy się na sprawę, o której pisał nuncjusz apostolski w Waszyngtonie, który pisał do Watykanu: "czemu wy na Boga nic nie robicie z kardynałem McCarrickiem?" - zauważył.

Zdaniem Piotra Kraśko Watykan powinien zbadać, ile wiedział kardynał Stanisław Dziwisz i inni hierarchowie, w tym papież Jan Paweł II. Chodzi o oddanie szacunku ofiarom i przyznanie, że doszło do karygodnych czynów.

- Myślę, że taka komisja powstanie. Nie ma powodów by w to wątpić, skoro Watykan zareagował bardzo stanowczo w przypadku kardynała Gulbinowicza, że nie powoła takiej komisji - dodał.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (472)
Zobacz także