Pracownicy TVP "liczą na cud". Wielu boi się o swoje posady

Wiele wskazuje na to, że od grudnia nowy rząd stworzy dotychczasowa opozycja z Koalicją Obywatelską na czele. A ta wielokrotnie podkreślała konieczność wprowadzenia zmian, a wręcz zlikwidowania TVP Info. Niektórzy pracownicy telewizji publicznej czują się "jak na Titanicu".

Czy Danuta Holecka przestanie pojawiać się w "Wiadomościach"?
Czy Danuta Holecka przestanie pojawiać się w "Wiadomościach"?
Źródło zdjęć: © TVP

19.10.2023 07:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

- Będziemy potrzebowali dokładnie 24 godzin, żeby PiS-owska telewizja rządowa zamieniła się w publiczną - mówił w trakcie kampanii wyborczej Donald Tusk. Były premier był od miesięcy wrogiem numer jeden TVP, a teraz może być tym, który odmieni oblicze mediów publicznych. Kiedy i w jaki sposób?

- Ludzie są przekonani, że zmiany w TVP, jeśli nastąpią, to najwcześniej w styczniu. Generalnie wszyscy boją się o pracę, ale chyba liczą na cud. Są przekonani, że jak Koalicja Obywatelska wejdzie do TVP, to wylecą ci, co dawali gębę na antenie, a inni zostaną - mówił serwisowi Wirtualnemedia.pl jeden z reporterów TVP Info.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

O "liczeniu na cud" i atmosferze jak "na Titanicu" mówił też inny pracownik TVP. Padały też zdania o "grobowej atmosferze" i obawy o zachowanie stołków. W TVP po wyborach nie było spotkania pracowników z obmyślaniem strategii, dlatego wszyscy "pracują intuicyjnie". Zmiany i złagodzenie przekazu w TVP Info były widoczne od razu, choć twarze "dobrej zmiany" typu Magdalena Ogórek czy Miłosz Kłeczek zachowują się jak dawniej.

Czy nowy rząd - potencjalnie z premierem Tuskiem na czele – faktycznie "zrobi porządek" z TVP w ciągu 24 godzin objęcia władzy? Z jednej strony sytuacja nie jest prosta, gdyż kierownictwo Telewizji Polskiej i Polskiego Radia jest wybierane przez Radę Mediów Narodowych, której kadencja kończy się w 2028 r. Ale może dojść do sytuacji, że z inicjatywy nowego ministra kultury media publiczne zostaną postawione w stan likwidacji. Wówczas będzie można wybrać nowe zarządy spółek, pomijając RMN.  

Media, zakupy, reklama - Twoja opinia jest dla nas ważna. Wypełnij ankietę i wypowiedz się już dziś

Innym scenariuszem wskazywanym przez Wirtualnemedia.pl jest przyjęcie przez nowy parlament uchwały, która unieważni wybór członków Rady Mediów Narodowych. Czy uda się to zrobić w dobę po objęciu władzy przez opozycję? Być może, choć "czystka" w TVP może nie być tak błyskawiczna i zapewne nie będzie dotyczyła wszystkich pracowników. Najspokojniejsi o swoje posady mogą być pracownicy techniczni: operatorzy kamer, montażyści, których na rynku pracy nie ma po prostu zbyt wielu.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" sprawdzamy, jak bardzo Netflix zmasakrował "Znachora", radzimy, dlaczego niektórych seriali lepiej nie oglądać w Pendolino oraz żegnamy się z "Sex Education", bo chyba najwyższy już czas, nie? Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Źródło artykułu:WP Teleshow
tvpmagdalena ogórekdanuta holecka
Komentarze (199)