Polskie seriale sprzedane za granicę. Sukcesy podczas targów w Cannes
Seriale Telewizji Polskiej mają szansę podbić światowy rynek? Podczas targów Marché du Film, towarzyszącym festiwalowi w Cannes, podpisano wstępne porozumienia dotyczące sprzedaży praw do emisji mi.in. seriali "Wojenne dziewczyny" i "Komisja Morderstw" oraz filmów "Dwie korony", "Wyklęty" i "Fotograf".
- Sprzedaliśmy filmy do kilkunastu krajów. To bardzo dobry rok, jest duże zainteresowanie polskim filmem – i fabularnym, i dokumentalnym - powiedział członek zarządu TVP, Maciej Stanecki, w rozmowie z serwisem "Rzeczpospolitej". Zaznacza jednak, że umowy podpisane z zagranicznymi nadawcami i podmiotami są jedynie porozumieniami wstępnymi. Ostateczne kontrakty są dopiero w fazie negocjacji.
Przedstawiany jako "jedyny nowy polski film pełnometrażowy, który został wyświetlony podczas tegorocznego festiwalu w Cannes" dokument o św. Maksymilianie Kolbe, budził największe zainteresowanie podczas targów. Obraz, w reżyserii Michała Kondrata, kupili nadawcy z sześciu krajów, m.in. z Włoch, Hiszpanii i USA. Nieco mniejszą popularnością cieszył się film dokumentalny "Fotograf", który trafi do Iranu, Estonii, Rumunii i Węgier, zaś prawa do filmu "Wyklęty", sprzedawane są do Japonii.
Niespodziewanie dobrze przyjęty w naszym kraju serial historyczny "Wojenne dziewczyny", gromadzący przed telewizyjnymi odbiornikami średnio ponad 3 miliony widzów, zakupiony został przez nadawcę z Litwy. Natomiast serialem, który ma szansę na emisję w Japonii, jest "Komisja Morderstw", nadawana na antenie TVP1. Kryminalna propozycja nie może poszczycić się zbyt dobrymi wynikami oglądalności w Polsce, dlatego też zakup tej produkcji jest sporym zaskoczeniem. Ciekawe jak poradzi sobie w kraju kwitnącej wiśni...
Jak donosi portal wirtualnemedia.pl, Telewizja Polska negocjuje także sprzedaż swoich produkcji archiwalnych, takich jak np. "Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego oraz "Saga prastarej puszczy", będącą cyklem filmów przyrodniczych.