Polskie seriale sprzedane za granicę. Sukcesy podczas targów w Cannes
01.06.2017 12:49, aktual.: 01.06.2017 15:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Seriale Telewizji Polskiej mają szansę podbić światowy rynek? Podczas targów Marché du Film, towarzyszącym festiwalowi w Cannes, podpisano wstępne porozumienia dotyczące sprzedaży praw do emisji mi.in. seriali "Wojenne dziewczyny" i "Komisja Morderstw" oraz filmów "Dwie korony", "Wyklęty" i "Fotograf".
- Sprzedaliśmy filmy do kilkunastu krajów. To bardzo dobry rok, jest duże zainteresowanie polskim filmem – i fabularnym, i dokumentalnym - powiedział członek zarządu TVP, Maciej Stanecki, w rozmowie z serwisem "Rzeczpospolitej". Zaznacza jednak, że umowy podpisane z zagranicznymi nadawcami i podmiotami są jedynie porozumieniami wstępnymi. Ostateczne kontrakty są dopiero w fazie negocjacji.
Przedstawiany jako "jedyny nowy polski film pełnometrażowy, który został wyświetlony podczas tegorocznego festiwalu w Cannes" dokument o św. Maksymilianie Kolbe, budził największe zainteresowanie podczas targów. Obraz, w reżyserii Michała Kondrata, kupili nadawcy z sześciu krajów, m.in. z Włoch, Hiszpanii i USA. Nieco mniejszą popularnością cieszył się film dokumentalny "Fotograf", który trafi do Iranu, Estonii, Rumunii i Węgier, zaś prawa do filmu "Wyklęty", sprzedawane są do Japonii.
Niespodziewanie dobrze przyjęty w naszym kraju serial historyczny "Wojenne dziewczyny", gromadzący przed telewizyjnymi odbiornikami średnio ponad 3 miliony widzów, zakupiony został przez nadawcę z Litwy. Natomiast serialem, który ma szansę na emisję w Japonii, jest "Komisja Morderstw", nadawana na antenie TVP1. Kryminalna propozycja nie może poszczycić się zbyt dobrymi wynikami oglądalności w Polsce, dlatego też zakup tej produkcji jest sporym zaskoczeniem. Ciekawe jak poradzi sobie w kraju kwitnącej wiśni...
Jak donosi portal wirtualnemedia.pl, Telewizja Polska negocjuje także sprzedaż swoich produkcji archiwalnych, takich jak np. "Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego oraz "Saga prastarej puszczy", będącą cyklem filmów przyrodniczych.