Sam zadzwonił do Daukszewicza. "Żart" na antenie wywołał skandal
Nie milkną echa po skandalu, jaki wywołał "żart" wypowiedziany przez Krzysztofa Daukszewicza w kierunku Piotra Jaconia w "Szkle kontaktowym". Ojciec transseksualnej Wiktorii już raz skomentował, że wcale nie przyjął przeprosin Daukszewicza, choć ten tak twierdził. Teraz wyznał, że jest już po rozmowie z satyrykiem, ale zamiast przeprosin oczekuje "publicznej nauki".
Wszystko zaczęło się od "Szkła kontaktowego" z 15 maja, w którym Krzysztof Daukszewicz i Tomasz Sianecki chcieli napiętnować polityków Zjednoczonej Prawicy w których wyśmiewają osoby transpłciowe. Problem pojawił się w momencie, gdy na ekranie pojawił się Piotr Jacoń, który miał zapowiedzieć swój program. - A jakiej płci on dzisiaj jest? - wypalił Daukszewicz, co wywołało wymowną reakcję Jaconia.
Daukszewicz się reflektował, gdy na ekranie leciały już napisy końcowe. Satyryk powiedział do Sianeckiego przy włączonych mikrofonach: "Chyba pier...em głupotę". "Żart" Daukszewicza wywołał ogromne oburzenie i choć satyryk twierdził później, że Jacoń przyjął jego przeprosiny, to prezenter TVN24 zaprzeczył tej wersji wydarzeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ojciec transseksualnej córki skomentował całą aferę na Instagramie. W środę 17 maja zamieścił tam kolejny długi wpis, w którym zaznaczył na wstępie: "Nie oczekuję publicznych przeprosin. Oczekuję publicznej nauki. A ta dotyczy nas wszystkich. Bez wyjątku".
"’Żart' pana Krzysztofa jest dla mnie przykładem, jak transfobia (a także homofobia, rasizm czy antysemityzm) potrafią potajemnie wejść do naszych domów. Oddychamy tym złym powietrzem często bez świadomości, jak bardzo jest złe" - pisał Jacoń.
Dla dziennikarza TVN24, który w swojej pracy poświęca dużo uwagi sprawom LGBT, stwierdził, że jest "bardzo przeciwny powielaniu mowy nienawiści w formie cytatów. Trzeba mieć wyjątkowy powód, by ich użyć. I wyjątkowo mocno ten powód wyartykułować. Inaczej wirus wymknie się nam z rąk".
"Z panem Krzysztofem jestem po rozmowie. Zadzwoniłem, abyśmy obaj w tych okolicznościach nie stracili właściwych proporcji. Szukajmy sojuszników, a nie wrogów. Wrogowie znajdą nas sami" - skwitował Jacoń, przypominając, że "17 maja to Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii".
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" bierzemy na warsztat finały tegorocznej Eurowizji, rozprawiamy o "Yellowstone" z Kevinem Costnerem oraz polecamy trzy książki, od których nie będziecie mogli się oderwać w maju. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.