Ogórek dostała pieniądze od Lotosu. Zbuduje muzeum
W Sulisławicach na Dolnym Śląsku powstanie muzeum poświęcone utraconym dziełom sztuki. Jak informuje serwis OKO.press, projekt fundacji prowadzonej przez Magdalenę Ogórek wsparła Fundacja Lotos, finansowana przez państwową spółkę.
29.12.2022 13:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Magdalena Ogórek to jedna z najbardziej znanych osób pracujących w Telewizji Polskiej. Prezenterka prowadzi kilka programów w TVP Info. W karierze konserwatywnej, prawicowej publicystki nie przeszkodził jej fakt, że w 2015 r. była kandydatką na prezydentkę z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
W przeszłości Ogórek romansowała nie tylko z polityką. Kilka lat temu pracowała dla TVN24 Biznes i Świat, gdzie prowadziła autorski program "Atlas świata" oraz magazyn "Świat". Współpracowała także z "Rzeczpospolitą" oraz "Do Rzeczy".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie wszyscy mogą wiedzieć, że w 2017 r. założyła także fundację Polish Lost Art Foundation (PLAF), która zajmuje się zdobywaniem informacji o utraconych dziełach sztuki oraz podejmowaniem działań, aby wróciły one do Polski. Ogórek jest prezeską, jedyną członkinią zarządu i fundatorką. W radzie fundacji zasiadają m.in. Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.
Jak się okazuje, PLAF w marcu 2021 r. zapłaciła 135 tys. zł za zakup działki w Sulisławicach o powierzchni 0,7 ha. Wsparcie pieniężne okazała Fundacja Lotos, która jest finansowana przez państwową spółkę. Przekazała darowiznę na prace "remontowo-budowlane w budynku muzeum". Jak możemy przeczytać w serwisie Oko.press, nie wiadomo, o jakiej kwocie mowa. Biuro Orlen nie chce jej ujawnić. Ogórek również nie zgodziła się tego wyjawić. Nie udostępniła serwisowi sprawozdań z działalności fundacji z ostatnich pięciu lat.
Jak możemy przeczytać w serwisie, fundacja Ogórek trzy miesiące po zakupie działki zmieniła siedzibę z Krakowa na Sulisławice. Dopisano też nowy paragraf, który uprawnia PLAF do prowadzenia działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że Ogórek będzie mogła wydawać książki, czasopisma czy organizować kongresy. Ma prostą drogę do pozyskiwania publicznych pieniędzy przeznaczonych na wsparcie dla kultury.
Prezenterka TVP Info wyznała, że muzeum ruszy z końcem 2023 r. Według szacunków OKO.press koszt budowy może sięgnąć ok. 1,5 mln zł. Projekt zakłada postawienie parterowego budynku o powierzchni 366 m kw. W budynku mają znajdować się sala, pięć biur, biblioteka oraz pomieszczenie socjalno-szkoleniowe.
Serwis przytacza słowa sołtyski Sulisławic, Ireny Piotrowskiej, która zapewnia, że muzeum będzie "miejscem, jakiego nie było". Co więcej, mieszkańcy wsi liczą, że Ogórek wywiąże się z obietnicy naprawy dziurawej drogi.