Została bez pracy. Jej słowa wywołały burzę, musiała ponieść karę

Gina Carano w serialu "The Mandalorian"
Gina Carano w serialu "The Mandalorian"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

07.02.2024 08:07, aktual.: 07.02.2024 08:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do sądu federalnego w Kalifornii wpłynął pozew popularnej aktorki Giny Carano. Pozew skierowany jest przeciwko wytwórni Disneya i firmie Lucasfilm, które zdaniem aktorki dopuściły się dyskryminacji, zwalniając ją z serialu "The Mandalorian".

Powodem zwolnienia Giny Carano była m.in. ta wypowiedź opublikowana na TikToku: "Żydzi byli bici nie tyle przez nazistowskich żołnierzy, ale przez swoich sąsiadów, nawet przez dzieci. Większość ludzi nie zastanawia się, dlaczego mogło dojść do punktu, w którym nazistowscy żołnierze mogli wyłapywać bez większych problemów tysiące Żydów. To najpierw rząd musiał sprawić, by ich sąsiedzi zaczęli ich nienawidzić tylko dlatego, że są Żydami. Czym to się różni od nienawidzenia kogoś za jego poglądy polityczne?".

W ten sposób aktorka porównywała sytuację, w której znajdują się obecnie sympatycy partii republikańskiej w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem "demokratycznego" środowiska filmowego było to słowa, za które aktorka musi ponieść konsekwencje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

The Mandalorian | Season 2 Official Trailer | Disney+

Lucasfilm w komunikacie stwierdził, że posty Carano w mediach społecznościowych są "odrażające i nie do przyjęcia" oraz że aktorka "w najbliższym czasie nie będzie dla nich pracować". A to oznacza, że nie pojawi się w trzecim sezonie hitu Disneya "The Mandalorian".

Pozew Giny Carano

W pozwie, który 7 lutego wpłynął do sądu federalnego w Kalifornii, Gina Carano domaga się przywrócenia jej do obsady popularnego serialu (jest czas, bo projekt jest na etapie przygotowań) oraz zadośćuczynienia w wysokości 75 tys. dolarów. Żądania aktorki nie są więc wygórowane.

Carano swoje kontrowersyjne opinie publikowała także na platformie X, co okazało się sprzyjającą okolicznością w sprawie, ponieważ zaangażował się w nią Elon Musk. Zobowiązał się pokryć koszty działań prawnych osób, które doznają dyskryminacji na należącym do niego serwisie.

"Na znak zaangażowania X Corp. w walkę o wolność słowa zapewnimy wsparcie finansowe dla pozwu Giny Carano umożliwiając jej dochodzenie swoich praw do wolności słowa na serwisie X oraz możliwości pracy bez zastraszania, molestowania lub dyskryminacji" – skomentował decyzję korporacji Joe Benarroch, dyrektor ds. operacji biznesowych serwisu X. 

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o serialach, które "ubito" zdecydowanie za wcześnie oraz wymieniamy te, które powinny pożegnać się z widzami już kilka sezonów temu. Możecie nas słuchać na Spotify, Apple Podcasts, YouTube oraz w AudioteceOpen FM.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)
Zobacz także