Trwa ładowanie...

Nowa decyzja w sprawie "19.30". Rewolucyjna zmiana

Program "19.30" zastąpił "Wiadomości" i siłą rzeczy znalazł się w centrum politycznego sporu. Sympatycy PiS reagują na niego w większości alergicznie. Jeszcze dobrze nie okrzepł, a już poddano go radykalnej "kuracji odchudzającej". Przeciwnicy nowego serwisu informacyjnego TVP zacierają ręce.

Marek Czyż jest jednym z gospodarzy "19.30"Marek Czyż jest jednym z gospodarzy "19.30"Źródło: TVP
d9avafv
d9avafv

"19.30" zadebiutowała 21 grudnia. Analitycy medialni podkreślają zasadniczą zmianę w relacjach newsowych, dostrzegając mniej negatywnych emocji, polaryzowania społeczeństwa, czy mówiąc dosadniej "mniej szczucia ludzi na siebie". Pojawiają się jednak także zarzuty o brak obiektywizmu, jak wtedy, gdy program nie poinformował o braku zgody na wpisanie nowych władz TVP do KRS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Koniec "Wiadomości". Polacy ocenili "19.30"

Tęsknota za "Wiadomościami"

Według styczniowego sondażu IBRIS dla Radia Zet, "19.30" obejrzało, przynajmniej raz, blisko 55 proc. Polaków. 32 proc. osób zadeklarowało, że program im się podoba, przeciwnego zdania było 18 proc. Dla nieco ponad połowy wyborców PiS i Konfederacji przekaz nowego magazynu informacyjnego jest nie do zaakceptowania. Z kolei, jak podawały Wirtualne Media, oglądalność "19.30", w pierwszym miesiącu nadawania, była mniejsza o 620 tys. w porównaniu z "Wiadomościami".

d9avafv

Z niedawnego reportażu "Gazety Wyborczej" wynika, że wyborcy prawicy czują się w dużej mierze sierotami po TVP Info, szczególnie po "Wiadomościach".

- Od lat mieliśmy rytuał. Po pracy obiad, jakieś zajęcia, czy to w ogrodzie, szklarni, mąż w garażu, ja w domu, wiadomo. I główna część dnia - oglądanie "Wiadomości". Siadaliśmy przy herbacie, ciasto pokroiłam albo po kiełbasę dobrą się poszło do lodówki. Teraz to nawet herbaty nie ma po co robić. Patrzymy (na "19.30" - red) z daleka, chodząc po domu, ale człowiek się tylko denerwuje. [...] Pyta pani, czy TVP czegoś nie mówiła, coś pomijała? No właśnie nie, miałam poczucie, że tu właśnie jest prawda. Kto teraz powie cokolwiek o tym, co naprawdę stało się w tym Smoleńsku? [...] "Wiadomości" najlepiej przedstawiały, jak jest - opowiadała nauczycielka z podlaskiej wsi.

Mniej programów informacyjnych

Po sześciu tygodniach emisji "19.30" doczekała się kolejnej, tym razem organizacyjnej zmiany. Jak dowiedziały się WM, program nie będzie miał już tzw. wydań pobocznych, czyli 10-minutowych wersji: porannej, południowej i popołudniowej. Na antenie zostanie tylko półgodzinny serwis o 19.30.

d9avafv

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o serialach, które "ubito" zdecydowanie za wcześnie oraz wymieniamy te, które powinny pożegnać się z widzami już kilka sezonów temu. Możecie nas słuchać na Spotify, Apple Podcasts, YouTube oraz w AudioteceOpen FM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d9avafv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9avafv