Najczęściej cytowani politycy w "Wiadomościach". Mocna przewaga PiS‑u
Na zlecenie serwisu Wirtualne Media powstał ranking najczęściej cytowanych polityków w głównych wydaniach "Wiadomości" w 2021 roku. Prym wiedzie prezydent Andrzej Duda, a w pierwszej dziesiątce dominują przedstawiciele partii rządzącej.
07.02.2022 08:16
Według analizy Press-Service Monitoring Mediów w ubiegłym roku najczęściej w głównym serwisie informacyjnym TVP można było usłyszeć słowa prezydenta Dudy (aż 252 cytowania). Kroku dotrzymywał mu premier Mateusz Morawiecki, którego wypowiedzi pojawiły się na antenie 245 razy.
Na trzecim miejscu uplasował się Donald Tusk, którego słowa padły na antenie TVP 192 razy. Nie wiadomo, czy w rankingu uwzględniono wzmianki z "für Deutschland", których w ubiegłym roku wytykano szefowi KO ponad 100 razy.
Dopiero na piątym miejscu można znaleźć Jarosława Kaczyńskiego z liczbą cytowań 147. W pierwszej dziesiątce dominują przedstawiciele PiS: Mariusz Błaszczak (171 wypowiedzi), Michał Dworczyk (110 wypowiedzi), Przemysław Czarnek (102 cytaty), Piotr Gliński (90 cytatów).
Jak wskazuje analiza na zlecenie Wirtualnych Mediów, oprócz Donalda Tuska spośród przedstawicieli opozycji w czołówce notowań "Wiadomości" padają tylko nazwiska Borysa Budki (90 razy) oraz Rafała Trzaskowskiego ( 81 wypowiedzi). Porównując sumę cytowań w głównym serwisie informacyjnym TVP politycy partii rządzącej zostali wymienieni 1117 razy, z kolei politycy KO - 363 razy.
- Politycy i polityczki PiS oraz PO wypowiadali się z reguły w newsach o tematyce politycznej i ekonomiczno-gospodarczej. Różnice pojawiają się od 3. miejsca - przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości cytowano często w materiałach związanych z pandemią koronawirusa, historią i militariami, natomiast politycy i polityczki Platformy Obywatelskiej komentowali tematy prawno-legislacyjne, medialne i medyczne - mówi Jagoda Wojtasiewicz, analityczka medów z Press-Service Monitoring Mediów.
Przedstawiciele innych partii byli reprezentowani w "Wiadomościach" marginalnie. Wypowiedzi polityków Lewicy i Polski 2050 wyniosły po 3 proc., Solidarnej Polski - 2 proc. PSL-u - 1 proc. Porozumienia - 1 proc.