Trwa ładowanie...

"Milionerzy": Pytanie o słynny spór Tesli z Marconim. Uczestniczka odpuściła dobrą odpowiedź

Wrócili "Milionerzy", wróciła gra o duże pieniądze. W ostatnim odcinku uczestniczka otarła się o sporą sumę. Jednak pytanie o spór dwóch geniuszy, Nikoli Tesli i Guglielmo Marconiego, przerosło uczestniczkę.

"Milionerzy". Hubert Urbański zdziwił się, gdy uczestniczka zmienia odpowiedź na złą"Milionerzy". Hubert Urbański zdziwił się, gdy uczestniczka zmienia odpowiedź na złąŹródło: YouTube
d4knaj1
d4knaj1

Gdy Joanna dotarła do pytania za 40 tys. zł, miała dostępne dwa koła ratunkowe. Zdobycie gwarantowanej sumy umożliwiała poprawna odpowiedź na pytanie dotyczące sporu o patent na wynalazek między dwoma słynnymi wynalazcami i konstruktorami - Nikolą Teslą i Guglielmo Marconim. Brzmiało ono następująco:

"O który z wynalazków procesowali się Nikola Tesla z Guglielmo Marconim?"

Standardowo trzeba było wybrać spośród czterech odpowiedzi:

d4knaj1

A: o żarówkę,

B: o radio,

C: o piorunochron,

D: o silnik parowy.

Uczestniczka nie była do końca pewna, ale na początku chciała zaznaczyć odpowiedź B. Zdecydowała się zużyć koło ratunkowe "pół na pół", po którym zostały odpowiedzi B i C. Postanowiła zmienić swój wybór i zaznaczyła C. Niestety, nie była to dobra decyzja. Prawidłowa odpowiedź to B. Spierali się o radio. Prowadzący Hubert Urbański nie krył zdziwienia zmianą odpowiedzi. Joanna wygrała 1000 zł.

Nikola Tesla opracował konstrukcję cewki wysokonapięciowej, która wysyłała silne fale elektromagnetyczne. Stworzył też urządzenie odbierające te fale. Gdy chciał je opatentować, okazało się, że ubiegł go o kilka dni Gugielmo Marconi. Zaczął się spór w sądzie. Amerykanin starał się udowodnić, że Włoch użył do budowy swojego radia opatentowaną cewkę bez jego zgody. Lata batalii sądowych doprowadziły Teslę do bankructwa. Ostatecznie sąd najwyższy w USA przyznał rację Tesli w 1943 r., już po jego śmierci.

ZOBACZ TEŻ: Małgorzata Rozenek i jej życie przed karierą w mediach

Nowy sezon "Milionerów" wrócił w połowie lutego. Z powodu pandemii zrezygnowano z obecności widowni, a tym samym z pytania do publiczności jako koła ratunkowego. Po raz pierwszy w historii polskiej wersji programu uczestnicy mogą skorzystać z zamiany pytania.

d4knaj1

Teleturniej "Milionerzy" można oglądać od poniedziałku do czwartku o godz. 20:55 na antenie TVN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4knaj1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4knaj1