"Milionerzy" nie przyznają się do błędu. Anglista nie ma wątpliwości
Zapamiętanie historycznych dat to zmora niejednego ucznia. W dorosłym życiu wiedza ta rzadko okazuje się przydatna, chyba że planuje się udział w teleturnieju. Pytanie o to, kiedy po raz pierwszy rozbrzmiał Big Ben, nie tylko zastanowiło uczestniczkę "Milionerów", ale również widzów, którzy posądzali produkcję o błąd. Postanowiliśmy spytać o to eksperta.
"Trzydziestego pierwszego dnia którego miesiąca 1859 r. po raz pierwszy zabrzmiał dzwon na londyńskiej wieży Big Ben?" - zapytał Justynę Hubert Urbański. Kobieta mogła wybierać pomiędzy kwietniem, majem, wrześniem i listopadem. Według produkcji "Milionerów" poprawną odpowiedzią jest maj.
Tyle że proste wyszukiwanie w internecie pokazuje, że źródła wskazują dwie różne daty: 31 maja lub 11 lipca, z czego ta ostatnia widnieje na stronie brytyjskiego parlamentu, na której są podawane wszelkie oficjalne komunikaty dotyczące historii i aktualnego stanu Big Bena. Internauci żartowali, że twórcy pytań w programie kierowali się wiedzą z polskiej Wikipedii.
Urbański o "Milionerach": "To nie jest teleturniej dla fizyków kwantowych"
Zapytaliśmy TVN, w jaki sposób weryfikowano treść pytania i jakie procedury obowiązują w przypadku błędu w "Milionerach". Jednak produkcja dalej twierdzi, że pytanie było poprawnie skonstruowane, powołując się na mało wiarygodne źródła.
“W programie Milionerzy wyemitowanym 15 marca padło następujące pytanie: ‘Trzydziestego pierwszego dnia którego miesiąca 1859 roku po raz pierwszy zabrzmiał dzwon na londyńskiej wieży Big Ben?”. Wśród podanych opcji odpowiedzi tylko maj to miesiąc liczący 31 dni. 31 maja 1859 roku uznaje się za dzień, w którym po raz pierwszy zabrzmiał dzwon. W załączeniu linki do źródeł:
https://www.history.co.uk/this-day-in-history/31-may/big-ben-goes-into-operation-in-london
https://historydaily.org/big-bens-first-ring-1859s
https://london.wikia.org/wiki/Clock_Tower,_Palace_of_Westminster#Great_Bell
https://londonist.com/london/food/hp-big-ben-label-scaffolding
https://www.focus.pl/artykul/150-urodziny-big-bena
https://podroze.onet.pl/ciekawe/big-ben-ciekawostki-zwiedzanie-zegar-w-londynie-historia/q5rk0gr" - czytamy.
Różne wersje wydarzeń zapewne wynikają z faktu, że za oficjalną datę rozpoczęcia działania Big Bena uznaje się 31 maja 1859 r. W 2009 r. hucznie świętowano tego dnia 150-lecie słynnej wieży. Jednak moment rozpoczęcia działania zegara nie jest równoznaczny z datą pierwszego rozbrzmienia dzwonu.
- 31 maja 1859 r. została ukończona konstrukcja wieży zegarowej Elizabeth Tower, którą nadzorował Benjamin Hall, od którego to zrodziła się zwyczajowa nazwa Big Ben. Pierwszy dzwon, który miał na niej zawisnąć rozpadł się na kawałki, które stopiono i wykonano kolejny dzwon, dlatego uruchomiono go nieco później. Po raz pierwszy dzwon Big Ben rozbrzmiał 11 lipca 1869 r. - mówi WP anglista, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego Tadeusz Wolański.
Wskazanie złej odpowiedzi w "Milionerach" pozbawiło Justynę możliwości wygrania 40 tys. zł. Odpadła z gry, zachowując gwarantowany tysiąc zł. Zagraniczne regulaminy tego samego formatu zakładają, że w przypadku błędu produkcji uczestnik powinien zostać przywrócony do programu. Nie wiemy jednak, czy polski regulamin teleturnieju również uwzględnia tę zasadę.
Do podobnej wpadki w show z Hubertem Urbańskim doszło w marcu 2017 roku. Uczestniczka miała wskazać polityka, który nigdy nie wystąpił w filmie. Do wyboru miała Donalda Trumpa, Lecha Kaczyńskiego, Ronalda Reagana i Vaclava Havla. Jednak wszyscy oni mieli w swoim dorobku epizod aktorski - łącznie z Vaclavem Havlem, wbrew temu co twierdziła produkcja. Wówczas kobieta nie została przywrócona do gry.