Trwa ładowanie...

Mata w "Autentycznych". Szczerze o autyzmie, religii i uzależnieniu

Gościem 3. odcinka programu "Autentyczni" będzie Mata. Jeden z najsłynniejszych polskich raperów odpowie na pytania zadawane przez osoby w spektrum autyzmu. Mata zdobył się na wyjątkową szczerość i wyznał, że sam jest w spektrum.

Mata był gościem programu "Autentyczni"Mata był gościem programu "Autentyczni"Źródło: TVN
d3t9veu
d3t9veu

Program "Autentyczni" to format, który pojawia się na antenie TVN w nieregularnych odstępach. Gośćmi poprzednich odcinków byli Robert Makłowicz oraz Natalia Kukulska. Tym razem na pytania osób w spektrum i prowadzącego program Macieja Stuhra odpowiadał Mata.

- Bardzo dawno nie udzielałem wywiadu żadnego - powiedział muzyk na początku i przyznał, że jest to dla niego stresująca sytuacja: - Nie lubię wywiadów, bo się stresuję, ale dlatego też postanowiłem to zrobić, bo lubię wychodzić ze swojej strefy komfortu.

Jedno z pierwszych pytań, jakie usłyszał Mata, dotyczyło tekstu jego utworu, w którym pada zdanie "chyba Aspergera mam". - Czy to znaczy, że miałeś objawy Aspergera? - zapytano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Marcin Prokop o Agnieszce Chylińskiej. "Jest prawdziwą buntowniczką. Bardzo ją szanuję"

Szczera odpowiedź Maty wszystkich zaskoczyła: - Od wielu lat ludzie mi mówili, że jestem autystyczny albo coś innego. Pewnego dnia poszedłem na diagnozę. Chciałem sprawdzić, czy mam ADHD. W tamtym czasie paliłem marihuanę i psychiatra powiedział, że w związku z tym nie jest w stanie tego stwierdzić - trzeba by przestać palić całkowicie, bo objawy odstawienia marihuany często są podobne do ADHD. Ale za to powiedział mi, że jest w stanie stwierdzić coś innego. Powiedział, że jestem w spektrum autyzmu. Nie powiem, że to było dla mnie zaskakujące, ale pozytywne, bo nagle dużo rzeczy zaczęło mieć sens. Więc mam nadzieję, że w kolejnym programie może ja będę tutaj pytania zadawał.

d3t9veu

- Czyli jesteś nasz! - skomentowała jedna z osób zadających pytania.

Kolędowanie z Sanah

W pewnym momencie padło pytanie, które rozbawiło wiele osób: - Czy planujesz wydać płytę z kolędami?

Mata zareagował na nie bardzo entuzjastycznie: - O! Fajne pytanie! Akurat wczoraj wymyśliłem, że chcę to zrobić. Wracałem samolotem z Barcelony i nagle mnie naszła taka myśl, że co by było, gdybym zrobił płytę z kolędami z Sanah. Przecież to by był jakiś hit! Sanah, jeśli to oglądasz, zróbmy płytę z kolędami!

d3t9veu

Mata otwarcie o uzależnieniu

Raper odpowiedział też o uzależnieniu od marihuany. W kwietniu 2023 r. Mata opublikował zapis swojej rozmowy z psychoterapeutką uzależnień. Wyznał w niej, że "za dużo jara". Ten temat poruszył również w programie "Autentyczni".

- Uważam, że jest taki stereotyp co do marihuany, że ona nie uzależnia i że jest miękką używką. Wydaje się, że nie ma żadnych negatywnych skutków. Ja chciałem odwrócić ten stereotyp i pokazać, jak w ogóle wygląda terapia, bo wydaje mi się, że wiele osób boi się tego.

Mata nie zrezygnował jednak z palenia marihuany. Ale, jak mówi, mocno ograniczył jej użycie. Do tego jest zwolennikiem depenalizacji i legalizacji tej używki.

Nawrócenie?

W pewnym momencie raper usłyszał pytanie o swój stosunek do wiary. Udzielił niezwykle szczerej odpowiedzi: - Jestem mniej religijny niż kiedyś. W podstawówce byłem osobą silnie wierzącą. Chodziłem codziennie praktycznie do kościoła. Czułem, że moja wiara jest najsilniejsza i każdego dnia czułem obecność Boga, byłem tego pewien na 1000 procent, że Bóg jest i jest ze mną. Ale z czasem zacząłem gdzieś gubić tę wiarę.

d3t9veu

Dlaczego tak się stało? - Wydaje mi się, że zacząłem dostrzegać bardziej zło w świecie, zacząłem widzieć to zło również w instytucjach kościelnych, z którymi byłem powiązany. To osłabiło moją wiarę.

Mata przyznał jednak, że brakuje mu w życiu wiary i dlatego na jego ostatniej płycie można znaleźć odniesienia do chrześcijaństwa. - Jakieś pół roku temu poczułem, że jestem po długotrwałym, mrocznym okresie mojego życia, gdzie czułem, że się mocno oddaliłem od Boga. Uznałem, że chcę się przywrócić blisko do niego. W związku z tym napisałem płytę "<33", gdzie na okładce jest zdjęcie mojej mamy i mnie, które symbolizuje pietę. A całość tej płyty jest zrobiona w formie drogi krzyżowej.

Jego intencje zostały jednak zrozumiane opacznie. - Wiele osób odebrało to jako całkowity mój odwrót od religii, niemalże jak jakiś satanistyczny akt, ale z mojej strony to była próba zredefiniowania tych wszystkich wartości, tej esencji miłości, którą jest chrześcijaństwo i Jezus. To była próba nazwania tego na nowo i odnalezienia tego w sobie. Ta płyta pozwoliła mi się w pewien sposób nawrócić i odnaleźć te wartości i idee blisko mnie.

d3t9veu

Emisja odcinka: niedziela 25 lutego o 20:00 na antenie TVN.

W 50. odcinku podcastu "Clickbait" zachwycamy się serialem (!) "Pan i Pani Smith", przeżywamy transformacje aktorskie w "Braciach ze stali" i bierzemy na warsztat… "Netfliksową zdradę". Żeby dowiedzieć się, czym jest, znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3t9veu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t9veu