Trwa ładowanie...

Małżeństwa zawarte w "Ślubie od pierwszego wejrzenia" są nieważne? Prawnik wyjaśnia

Wielu fanów programu TVN zastanawia się nad kulisami przygotowania ślubnej ceremonii. Czy uczestnicy naprawdę biorą ślub, nie znając wcześniej przyszłego małżonka? Czy prawo na to zezwala?

Share
Małżeństwa w "Ślubie od pierwszego wejrzenia" budzą kontrowersje prawneMałżeństwa w "Ślubie od pierwszego wejrzenia" budzą kontrowersje prawneŹródło: TVN
d3mipua

W programie "Ślub od pierwszego wejrzenia" nieznajomi zgadzają się, aby grupa ekspertów dobrała im drugą połówkę. Przyszłego męża czy żonę poznają dopiero w dniu ślubu tuż przed urzędnikiem stanu cywilnego. Jak dotąd produkcja show nie zdradzała kulisów przygotowania uroczystości, jednak uczestnicy zapewniają, że ich śluby miały moc prawną. W końcu większość par czekała później na rozwody.

Istnieją jednak powody świadczące o tym, że przyszli małżonkowie mogą znać wcześniej swoje personalia. Jak podaje radca prawny Marcin Świerżewski, "art. 4 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi o tym, że małżeństwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego nie może być zawarte przed upływem miesiąca od dnia, kiedy osoby, które zamierzają je zawrzeć, złożyły kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie tego małżeństwa".

"Ślub od pierwszego wejrzenia" TVN. Największe porażki programu

Oznacza to, że uczestnicy "Ślubu od pierwszego wejrzenia" mogli poznać imię i nazwisko przyszłego małżonka, a tym samym zyskać możliwość poznania go chociażby przez media społecznościowe. Istnieje jednak druga opcja - wymagane oświadczenie miesiąc przed ślubem mogły być składane przez pełnomocników np. ze strony produkcji TVN-u.

d3mipua

Mimo to zawarcie małżeństwa w takim przypadku może być postrzegane jako działanie na granicy prawa. Wszystko przez kolejny zapis z art. 5 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówiący o tym, że "kierownik urzędu stanu cywilnego, który dowiedział się o istnieniu okoliczności wyłączającej zawarcie zamierzonego małżeństwa, musi odmówić przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński lub wydania zaświadczenia, o którym mowa w art. 4, a w razie wątpliwości zwróci się on do sądu o rozstrzygnięcie, czy małżeństwo może być zawarte".

Radca prawny Marcin Świerżewski podkreśla, że "nie istnieje zapis, który twierdziłby, że brak wcześniejszej znajomości stanowi przesłankę do niemożności zawarcia małżeństwa". W końcu każdy z uczestników show bierze w nim udział dobrowolnie i jego celem jest poślubienie męża czy żony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mipua
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mipua