Malowanie twarzy na czarno w Polsacie to rasizm? Czarnoskóry Polak: "bez przesady, to tylko rozrywka"
Czy polscy celebryci w programie ”Twoja twarz brzmi znajomo” zachowują się rasistowsko, malując twarze na czarno? Czarnoskóry Polak Larry Okey Ugwu, dyrektor NCK w Gdańsku, nie widzi problemu. – To tylko rozrywka – ocenia.
24.03.2021 12:41
W programie ”Twoja twarz brzmi znajomo” w Polsacie polscy celebryci przebierają się za gwiazdy estrady i wykonują ich piosenki. Wśród osób naśladowanych może być Madonna, CC Catch, Billie Ellish czy Urszula, ale może to być Tina Turner, Stevie Wonder , Whitney Houston czy Beyonce.
Część widzów uznała, że przebieranie się białego mężczyzny (np. aktor Paweł Góral) za czarnoskórą kobietę (np. Tinę Turner), to zachowanie staromodne, niesmaczne i ocierające się o rasizm.  
W takim samym kontekście o polskim show napisał brytyjski dziennik ”The Daily Mirror”, twierdząc, że malowanie twarzy na czarno przez białego dla rozrywki to naganna praktyka, która w krajach anglosaskich spotyka się z potępieniem.
Zapytaliśmy o to Larry’ego Okey Ugwu, Polaka nigeryjskiego pochodzenia, który jest dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.
Ugwu: - Bez przesady. Mnie takie zachowanie nie razi ani nie obraża. Rozumiem kontekst: jest to show-biznes, program rozrywkowy. Ten program ma bawić ludzi. Przecież biali aktorzy nie przebierają się w tym programie tylko za czarnych, prawda? Przebierają się też za białych. Jak rozumiem, nie robią tego, żeby czarnych obrazić, upokorzyć czy z nich szydzić, a jedynie, aby się do nich upodobnić fizycznie. Trudno być białą Tiną Turner, Rayem Charlesem czy Billym Withersem.
Ugwu kontynuuje: - Nie idźmy więc za daleko. To szukanie problemu tam, gdzie go nie ma. To, że artysta jest czarny czy biały czy żółty nie ma tu znaczenia. Każdy artysta jakoś wygląda i trzeba się do niego czy niej w tym programie upodobnić. Nie dajmy się więc zwariować.
Polsat wydał oświadczenie, w którym tłumaczy, że ”twórcy i uczestnicy programu zawsze mieli na myśli jedno - jak najdokładniej (wokalnie, ruchowo i wizualnie) odtworzyć wielkie gwiazdy muzyczne polskiego lub obcego pochodzenia. Nad tym procesem czuwa zespół profesjonalistów, którzy przygotowują artystę”.
Polska piosenkarka Marta Gałuszewska, która wystąpiła w programie jako czarnoskóry Khalid, wydała oświadczenie: - Dla mnie ta formuła to uhonorowanie talentu oraz hołd dla artystów, których miałam przyjemność odwzorować. Uważam, że rasizmem byłoby wykluczenie z formuły światowych artystów ze względu na kolor ich skóry i ograniczenie się tylko do wykonawców, którzy mają jaśniejszą cerę.