Trwa ładowanie...

Malowanie twarzy na czarno w Polsacie to rasizm? Czarnoskóry Polak: "bez przesady, to tylko rozrywka"

Czy polscy celebryci w programie ”Twoja twarz brzmi znajomo” zachowują się rasistowsko, malując twarze na czarno? Czarnoskóry Polak Larry Okey Ugwu, dyrektor NCK w Gdańsku, nie widzi problemu. – To tylko rozrywka – ocenia.

Share
"Twoja Twarz Brzmi Znajomo" znalazła się w ogniu krytyki"Twoja Twarz Brzmi Znajomo" znalazła się w ogniu krytykiŹródło: Instagram
d4aoyam

W programie ”Twoja twarz brzmi znajomo” w Polsacie polscy celebryci przebierają się za gwiazdy estrady i wykonują ich piosenki. Wśród osób naśladowanych może być Madonna, CC Catch, Billie Ellish czy Urszula, ale może to być Tina Turner, Stevie Wonder , Whitney Houston czy Beyonce.

Część widzów uznała, że przebieranie się białego mężczyzny (np. aktor Paweł Góral) za czarnoskórą kobietę (np. Tinę Turner), to zachowanie staromodne, niesmaczne i ocierające się o rasizm.  

W takim samym kontekście o polskim show napisał brytyjski dziennik ”The Daily Mirror”, twierdząc, że malowanie twarzy na czarno przez białego dla rozrywki to naganna praktyka, która w krajach anglosaskich spotyka się z potępieniem.

Paweł Góral odpiera zarzuty o rasizm!

Zapytaliśmy o to Larry’ego Okey Ugwu, Polaka nigeryjskiego pochodzenia, który jest dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

d4aoyam

Ugwu: - Bez przesady. Mnie takie zachowanie nie razi ani nie obraża. Rozumiem kontekst: jest to show-biznes, program rozrywkowy. Ten program ma bawić ludzi. Przecież biali aktorzy nie przebierają się w tym programie tylko za czarnych, prawda? Przebierają się też za białych. Jak rozumiem, nie robią tego, żeby czarnych obrazić, upokorzyć czy z nich szydzić, a jedynie, aby się do nich upodobnić fizycznie. Trudno być białą Tiną Turner, Rayem Charlesem czy Billym Withersem.

Marta Gałuszewska i Maja Hyży w programie "Twoja twarz brzmi znajomo" (Instagram)
Marta Gałuszewska i Maja Hyży w programie "Twoja twarz brzmi znajomo" (Instagram)

Ugwu kontynuuje: - Nie idźmy więc za daleko. To szukanie problemu tam, gdzie go nie ma. To, że artysta jest czarny czy biały czy żółty nie ma tu znaczenia. Każdy artysta jakoś wygląda i trzeba się do niego czy niej w tym programie upodobnić. Nie dajmy się więc zwariować.

Polsat wydał oświadczenie, w którym tłumaczy, że ”twórcy i uczestnicy programu zawsze mieli na myśli jedno - jak najdokładniej (wokalnie, ruchowo i wizualnie) odtworzyć wielkie gwiazdy muzyczne polskiego lub obcego pochodzenia. Nad tym procesem czuwa zespół profesjonalistów, którzy przygotowują artystę”.

Larry Okey Ugwu i Krzysztof Skiba (Eastnews)
Larry Okey Ugwu i Krzysztof Skiba (Eastnews)

Polska piosenkarka Marta Gałuszewska, która wystąpiła w programie jako czarnoskóry Khalid, wydała oświadczenie: - Dla mnie ta formuła to uhonorowanie talentu oraz hołd dla artystów, których miałam przyjemność odwzorować. Uważam, że rasizmem byłoby wykluczenie z formuły światowych artystów ze względu na kolor ich skóry i ograniczenie się tylko do wykonawców, którzy mają jaśniejszą cerę.

d4aoyam
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aoyam
d4aoyam