Kolejna kara za pokazywanie golasów. "Tylko w Polsce jest problem"
Jeszcze zanim trafił na polską antenę, "Magia nagości" już wzbudzała spore kontrowersje. Program randkowy, w którym widzowie mogą oglądać kompletnie nagich uczestników, znalazł się na celowniku szefa KRRiT. I choć nadawca znowu został ukarany, to nie składa broni.
29.05.2023 | aktual.: 29.05.2023 10:26
"Magia nagości" to polska wersja brytyjskiego hitu "Naked Attraction", emitowanego od 2016 r. na Channel 4. W programie uczestnik wybiera sobie partnera na podstawie wyglądu jego/jej nagiego ciała, po czym w finale sam/sama wyskakuje z ubrań. Format doczekał się wielu zagranicznych edycji, a od 2021 r. jest kręcony także w Polsce.
"Magia nagości" doczekała się już trzech edycji w Zoom TV (o kolejnej nic na razie nie wiadomo). Spółka Kino Polska TV, która jest właścicielem nadawcy, ma z tego tytułu spore problemy. Pod koniec 2022 r. szef KRRiT Maciej Świrski nałożył na nadawcę karę w wysokości 40 tys. zł. Chodziło o emisję programu z 22 listopada 2022 po godz. 23.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Ten format jest prezentowany we wszystkich krajach Europy, a tylko u nas jest problemem - mówił na konferencji Bogusław Kisielewski, prezes Kino Polska TV. Przedstawiciele spółki podkreślili, że będą się odwoływać od każdej takiej decyzji i nałożonej kary.
Takie podejście przyniosło już wymierne efekty. W 2020 r. poprzedni szef KRRiT nałożył na Kino Polska TV karę w wysokości 20 tys. zł za emisję jednego z odcinków "Naked Attraction". Spółka odwołała się od wyroku, a sąd pierwszej instancji uchylił nałożoną karę. To jednak nie koniec, gdyż KRRiT również złożyła apelację.
Zdaniem Świrskiego "Magia nagości" naruszyła art. 18 ust.1 Ustawy o radiofonii i telewizji, która mówi, że: "Audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujących ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność państwową, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną lub nawołujących do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym".
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" bierzemy na warsztat kontrowersje wokół "Małej syrenki", rozprawiamy o strajku scenarzystów i filmach dokumentalnych oraz zdradzamy, jakich letnich premier kinowych nie możemy się doczekać. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.