Kurtyna opadła. Miażdżące dane odnośnie TVP i polityków PiS
14.09.2023 21:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dziennikarze "Faktów" TVN od dawna zamiast "Telewizja Polska" czy "publiczna" używają określenia "telewizja rządowa". Nie ma w tym przesady, patrząc na dane opublikowane przez samą TVP. Pokazują one jak na dłoni, jak bardzo partia rządząca jest faworyzowana w programach telewizji, która z założenia jest dostępna po równo dla przedstawicieli wszystkich ugrupowań.
W art. 23 Ustawy o radiofonii i telewizji wyraźnie stoi, że media publiczne "stwarzają partiom politycznym możliwość przedstawienia stanowiska w węzłowych sprawach publicznych". Telewizja Polska za rządów Prawa i Sprawiedliwości podchodzi do tego punktu ustawy dość wybiórczo, o czym świadczy raport opublikowany przez Centrum Informacji TVP.
Na stronie internetowej Centrum można znaleźć dwa raporty z 2023 r., które obejmują okres od stycznia do czerwca. Dokumenty noszą tytuł: "Sprawozdanie kwartalne z realizacji obowiązków przedstawiania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji stanowisk partii politycznych, związków zawodowych i związku pracodawców". I jak nietrudno zgadnąć, obnażają prawdę o Telewizji Polskiej pod rządami PiS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprawozdania obejmują programy nadawane na kanałach TVP1, TVP2, TVP3 oraz TVP Info. Wynika z nich jasno, że partia rządząca miała przez pierwsze półrocze gigantyczną przewagę w ilości czasu antenowego w porównaniu z innymi ugrupowaniami. W samym drugim kwartale PiS "przedstawiał swoje stanowisko" za pośrednictwem telewizji publicznej przez ok. 252 godziny. Druga największa partia w polskim Sejmie, czyli Platforma Obywatelska (107 posłów), mogła liczyć na ok. 10 godzin.
Dla porównania Suwerenna Polska (do maja 2023 r. Solidarna Polska) Zbigniewa Ziobry z 18 posłami w ławach sejmowych "przedstawiała swoje stanowisko" w TVP przez ponad 15 godzin. Nowa Lewica miała dla siebie ponad 26 godzin, PSL niecałe 22 godziny, a Polska 2050 aż 2 godziny i 45 minut.
Przypomnijmy, że mowa o sprawozdaniu z drugiego kwartału (kwiecień-czerwiec 2023). Można się więc spodziewać, że w trzecim, przedwyborczym kwartale dysproporcja w czasie antenowym dla poszczególnych partii politycznych wzrośnie jeszcze bardziej.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" bierzemy na warsztat "One Piece" Netfliksa, masakrujemy "Ślub od pierwszego wejrzenia" i "Żony Warszawy", a także rozwiązujemy "Problem trzech ciał" i innych nadchodzących ekranizacji. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.