Kurtyna opadła. Miażdżące dane odnośnie TVP i polityków PiS
Dziennikarze "Faktów" TVN od dawna zamiast "Telewizja Polska" czy "publiczna" używają określenia "telewizja rządowa". Nie ma w tym przesady, patrząc na dane opublikowane przez samą TVP. Pokazują one jak na dłoni, jak bardzo partia rządząca jest faworyzowana w programach telewizji, która z założenia jest dostępna po równo dla przedstawicieli wszystkich ugrupowań.
W art. 23 Ustawy o radiofonii i telewizji wyraźnie stoi, że media publiczne "stwarzają partiom politycznym możliwość przedstawienia stanowiska w węzłowych sprawach publicznych". Telewizja Polska za rządów Prawa i Sprawiedliwości podchodzi do tego punktu ustawy dość wybiórczo, o czym świadczy raport opublikowany przez Centrum Informacji TVP.
Na stronie internetowej Centrum można znaleźć dwa raporty z 2023 r., które obejmują okres od stycznia do czerwca. Dokumenty noszą tytuł: "Sprawozdanie kwartalne z realizacji obowiązków przedstawiania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji stanowisk partii politycznych, związków zawodowych i związku pracodawców". I jak nietrudno zgadnąć, obnażają prawdę o Telewizji Polskiej pod rządami PiS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W TVP Info aż zamilkli. "Coś obrzydliwego"
Sprawozdania obejmują programy nadawane na kanałach TVP1, TVP2, TVP3 oraz TVP Info. Wynika z nich jasno, że partia rządząca miała przez pierwsze półrocze gigantyczną przewagę w ilości czasu antenowego w porównaniu z innymi ugrupowaniami. W samym drugim kwartale PiS "przedstawiał swoje stanowisko" za pośrednictwem telewizji publicznej przez ok. 252 godziny. Druga największa partia w polskim Sejmie, czyli Platforma Obywatelska (107 posłów), mogła liczyć na ok. 10 godzin.
Dla porównania Suwerenna Polska (do maja 2023 r. Solidarna Polska) Zbigniewa Ziobry z 18 posłami w ławach sejmowych "przedstawiała swoje stanowisko" w TVP przez ponad 15 godzin. Nowa Lewica miała dla siebie ponad 26 godzin, PSL niecałe 22 godziny, a Polska 2050 aż 2 godziny i 45 minut.
Przypomnijmy, że mowa o sprawozdaniu z drugiego kwartału (kwiecień-czerwiec 2023). Można się więc spodziewać, że w trzecim, przedwyborczym kwartale dysproporcja w czasie antenowym dla poszczególnych partii politycznych wzrośnie jeszcze bardziej.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" bierzemy na warsztat "One Piece" Netfliksa, masakrujemy "Ślub od pierwszego wejrzenia" i "Żony Warszawy", a także rozwiązujemy "Problem trzech ciał" i innych nadchodzących ekranizacji. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.