Trwa ładowanie...

KRRiT każe nadawców. Najwięcej "za uszami" ma Polsat

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała raport ze swojej działalności za 2022 rok. Okazuje się, że regulator nałożył 25 kar na nadawców na łączną sumę 475 tys. zł. Najwięcej grzywn otrzymała grupa Polsat.

Dorota Gawryluk jest szefową "Wydarzeń" PolsatuDorota Gawryluk jest szefową "Wydarzeń" PolsatuŹródło: Polsat
d3qwzzx
d3qwzzx

W ubiegłym roku doszło do zmian w kierownictwie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W październiku Witolda Kołodziejskiego na stanowisku przewodniczącego rady zastąpił Maciej Świrski, który nie ukrywa swojej antypatii wobec TVN. Jednak to wcale nie ta stacja została dotkliwie ukarana (jedynie 30 tys. zł za emisję ukrytego przekazu handlowego) za łamanie przepisów.

Jak informują Wirtualne Media, KRRiT powołując się na zapisy ustawy o radiofonii i telewizji, najczęściej karała kanały Telewizji Polsat, łącznie na sumę 175 tys. zł. Najwyższa pojedyncza kara - 35 tys. zł - dotyczyła emisji ukrytego przekazu handlowego i przerwania w tym celu nadawania programu informacyjnego. Chodzi o promocję "Sylwestrowej Mocy Przebojów" w "Wydarzeniach", podobnie jak miało to miejsce z "Sylwestrem Marzeń" w "Wiadomościach" TVP. Ta stacja również została ukarana i obie odwołały się od decyzji KRRiT do sądu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Te programy kochała Polska. Zniknęły z anteny TVP

Polsat musi też zapłacić 30 tys. zł kary za brak emisji na ogólnodostępnej antenie meczu polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Europy Piłki Siatkowej Kobiet oraz za treści na kanałach TV4 (20 tys. zł), Polsat Film (25 tys. zł) i Polsat Play (15 tys. zł) "mogące mieć zły wpływ na nieletnich". Również na antenie Polsat News doszło do nielegalnej emisji przekazów handlowych (suma 50 tys. zł kary).

d3qwzzx

Drugim podmiotem z największą ilością kar od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest grupa Kino Polska. Właściciel stacji Zoom TV kilkukrotnie został skarcony za emisję brytyjskiej "Magii nagości". Z kolei Stopklatka TV została ukarana kwotą 20 tys. zł za emisję "Psów" z wulgaryzmami, przez co obecnie polska klasyka kina ukazuje się w wersji ocenzurowanej.

Pięć finansowych sankcji spadło na kanały Telewizji Polskiej, łącznie na sumę 76 tys. zł. Co ciekawe, jedna z nich dotyczy "wpływania przez sponsora na treść redakcyjną audycji" w TVP1. Z kolei kanał TVP 4K został zbesztany za "emisję przekazów handlowych napojów alkoholowych i bezalkoholowych z wykorzystaniem logotypu tożsamego z napojem alkoholowym", za co poniósł 25 tys. zł kary.

Za to stacje TVP World i TVP Info musiały uiścić po 3 tys. zł grzywny za niewywiązanie się z unijnego przepisu o emisji co najmniej 10 proc. audycji europejskich wytworzonych przez producentów niezależnych.

d3qwzzx

Obecne kary KRRiT to kropla w porównaniu do surowych grzywn sprzed lat. Przypomnijmy, że za znieważenie polskiej flagi w programie "Kuba Wojewódzki" TVN musiał zapłacić 471 tys. zł kary, za nieodpowiednie treści w "Rozmowach w toku" 250 tys. zł, czy za emisję drastycznego filmu w Polsacie - 300 tys. zł.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" bierzemy na warsztat kontrowersje wokół "Małej syrenki", rozprawiamy o strajku scenarzystów i filmach dokumentalnych oraz zdradzamy, jakich letnich premier kinowych nie możemy się doczekać. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3qwzzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qwzzx