Kowalski nie odpuszcza. Jest kolejna skarga na "Wiadomości" i Holecką
Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski często z własnej inicjatywy wszczyna postępowanie wyjaśniające, ale zwykle wtedy, gdy chodzi o programy TVN i TVN24. Tymczasem zasiadający w Radzie Tadeusz Kowalski po raz kolejny zwrócił uwagę na "sprzeczne z ustawą" zachowanie twórców "Wiadomości" TVP.
Jak donosi Presserwis, prof. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, po raz kolejny zwrócił się do przewodniczącego Macieja Świrskiego o wszczęcie postępowania skargowego na treści emitowane w "Wiadomościach" TVP. Tym razem chodziło o wydania programu z końca września i materiały dotyczące partii politycznych i migrantów.
Zdaniem Kowalskiego w "Wiadomościach" regularnie dochodzi do sytuacji, w których "zachowanie osoby prowadzącej audycję informacyjną stoi w sprzeczności z art. 21 ust. 1 Ustawy o radiofonii i telewizji". Przykładem są wypowiedzi Danuty Holeckiej z 28 września z przekazem, że w razie rosyjskiej agresji rząd PO chciał "oddać połowę kraju bez walki". Wspomniany artykuł Ustawy zakłada, że programy publicznego nadawcy przekazują informację w sposób bezstronny, wyważony i niezależny, z kolei "Wiadomości" wyraźnie wskazują swoim widzom, kto jest "tym złym" na polskiej scenie politycznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kowalski zwrócił też uwagę, że w "Wiadomościach" często wypowiadają się osoby, które nie zawsze są podpisane jako kandydaci PiS do Sejmu czy Senatu. Ponadto zdaniem członka KRRiT liczne materiały poświęcone kryzysowi migracyjnemu są w TVP nacechowane emocjonalnie, przedstawione jednostronnie i skupiają się wyłącznie na negatywach. A to kłóci się z art. 21 ust. 2 pkt 2, który wymaga od twórców "Wiadomości" rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą.
Przypomnijmy, że Tadeusz Kowalski jest współautorem pierwszej ustawy o radiofonii i telewizji z 1992 r. W latach 90. był m.in. ekspertem KRRiT, dyrektorem generalnym Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych i członkiem, a następnie przewodniczącym rady nadzorczej Telewizji Polskiej. W 2008 r. z nadania PO został dyrektorem Filmoteki Narodowej. Od sierpnia 2022 r. jest członkiem KRRiT (kadencja wygasa w 2028 r.).
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" sprawdzamy, jak bardzo Netflix zmasakrował "Znachora", radzimy, dlaczego niektórych seriali lepiej nie oglądać w Pendolino oraz żegnamy się z "Sex Education", bo chyba najwyższy już czas, nie? Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.