Konflikt o TVP się zaostrzył. Co dalej z Maciejem Świrskim?

Maciej Świrski z KRRiT w konflikcie z TVP
Maciej Świrski z KRRiT w konflikcie z TVP
Źródło zdjęć: © East News

13.05.2024 07:47, aktual.: 13.05.2024 08:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po rewolucji w mediach publicznych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, a w szczególności jej przewodniczący - Maciej Świrski - wszedł w konflikt z TVP i nowymi władzami w Sejmie. Doszło do tego, że mówi się o postawieniu Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Co dalej?

O konflikcie na linii TVP-KRRiT piszemy od kilku miesięcy. Po tym, jak w grudniu 2023 r. minister Bartłomiej Sienkiewicz dokonał potężnych zmian w mediach publicznych, odcinając poprzednie ekipy m.in. w całym TVP, KRRiT z Maciejem Świrskim jako przewodniczących mówiła o nieprawidłowościach w "przejęciu mediów". Blokuje też do tej pory wypłatę środków z abonamentu. Jak podawaliśmy, kwota sięga już ponad 140 mln zł. Doszło do tego, że na początku kwietnia tego roku TVP wysłała do Rady przedsądowe wezwanie do zapłaty tej kwoty. W komunikacie podkreślono, że likwidator TVP, Daniel Gorgosz, spotkał się z "arogancją i brakiem reakcji Macieja Świrskiego, likwidatora TVP".

TVP też otwarcie krytykowała Świrskiego w jednym z wydań "19.30", opublikowali także specjalne oświadczenie. Teraz mówi się o tym, że planowane jest postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Co mówią o tym eksperci i dlaczego rozważany jest taki krok?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Maciej Świrski przed Trybunałem Stanu?

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz kandyduje do Europarlamentu. Tuż przed zakończeniem swojej pracy w resorcie, Sienkiewicz ogłosił, że do Sejmu wpłynął wniosek o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Minister przypomniał słowa Świrskiego, który nazywał siebie "talibem PiS-u" i zaznaczył, że nadszedł czas, by z takimi osobami się zmierzyć. Dodał, że dokument liczy 50 stron oskarżeń.

- Tak naprawdę te zarzuty sprowadzają się do trzech kwestii podstawowych, tzn. absolutnego łamania prawa, ustaw przy niewypłacaniu środków należnych mediom publicznym. Nie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i nie do pana Świrskiego należy ocena, kto rządzi czy nie rządzi w mediach publicznych. Ma dawać pieniądze na media publiczne. Tego nie robi i to jest złamanie ustawy - komentował Sienkiewicz.

Co dalej? Prawo mówi, że jeśli wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Macieja Świrskiego zostanie przyjęty, wtedy przewodniczący KRRiT zostanie zawieszony w obowiązkach. Rada zostanie sparaliżowana?

- Okoliczność, że KRRiT jest organem konstytucyjnym nie oznacza, że niepełny skład Rady (bez aktualnego przewodniczącego i jej członka) spowoduje sparaliżowanie jej pracy. Ustawa o radiofonii i telewizji przewiduje bowiem możliwość wyboru zastępcy przewodniczego, który w pełni przejmuje funkcje i zadania przewodniczącego. Aktualnie osoba taka została wybrana - komentuje w rozmowie z Wirtualnymi Mediami prof. Ewa Nowińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wniosek będzie musiał przejść przez biuro Marszałka Sejmu, trafi do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej itd. Droga wydaje się długa i skomplikowana. Czy tak będzie? - Uważam że tak de facto chodzi nie o to, by Macieja Świrskiego sprawnie osądzić, bo to długa perspektywa. Oczywiście, z pewnością na tym zależy wnioskodawcom, ale muszą być oni też realistami. A ten prawny realizm podpowiada nam, że w pierwszej kolejności chodzi o to, by go odsunąć od pełnienia obowiązków. To zadzieje się w chwili podjęcia uchwały Sejmu o postawienie przez Trybunałem Stanu – mówi WM dr Kamil Stępniak.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" przestrzegamy przed wyjściem z kina za wcześnie na "Kaskaderze", mówimy, jak (nie)śmieszna jest najnowsza komedia Netfliksa "Bez lukru" oraz jaramy się Eurowizją. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także