"Konflikt: Capote kontra socjeta" już dostępne w Polsce. O czym opowiada druga część tej wspaniałej antologii?
Możecie już zanurzyć się w świecie nowojorskiej socjety sprzed kilku dekad. Drogie apartamenty, restauracje i wystawne gale to świat drugiej części antologii "Konflikt", która w całości dostępna jest na Disney+. Pamiętajcie tylko, że ładne opakowanie skrywa czasem brzydkie sprawki.
"Konflikt" to już dwuczęściowa antologia, za którą stoi Ryan Murphy (np. hitowy "The Watcher" czy kultowa seria "American horror story"). Pierwsza część, która premierę miała w 2017 roku, opowiadała o głośnym konflikcie dwóch wielkich hollywoodzkich diw: Bette Davis i Joan Crawford. Wspaniała, wyprodukowana z rozmachem, aktorsko doskonała rzecz (fenomenalne Susan Sarandon i Jessica Lange) otrzymała cztery nominację do Złotych Globów i 16 nominacji do nagród Emmy. Dziś "Konflikt: Bette i Joan" ma niemal 100 proc. pozytywnych recenzji od widzów i od krytyków w serwisie Rotten Tomatoes.
Widzowie zatem ze zniecierpliwieniem przebierali nogami, gdy Murphy brał się za inne kolejne produkcje, nie wspominając nawet o "Konflikcie". Na szczęście już nawet polscy widzowie nie muszą dłużej czekać. Po premierze na amerykańskiej platformie Hulu druga część "Konfliktu" trafiła w całości na Disney+.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Konflikt: Capote kontra socjeta" zwiastun
"Konflikt: Capote kontra socjeta". O czym opowiada serial?
Kanwą opowieści jest historia opisana przez Laurence’a Leamera w książce "Kobiety Capotego". Trumana Capote nie trzeba nikomu przedstawiać. Jeden z najbardziej znanych i wpływowych literatów ubiegłego wieku "podarował" światu "Śniadanie u Tiffany'ego". W końcu świat aspirujących członków socjety oraz tych w pełni zasłużonych nie był mu obcy. Sam był ulubieńcem możnych i bogatych, a zwłaszcza możnych i bogatych kobiet.
W latach 50. i 60. w nowojorskich galeriach, restauracjach i aulach nie mogło być towarzyskiego wydarzenia bez jego udziału. Capote znany był ze swojego bystrego umysłu, ciętego dowcipu, spostrzegawczości oraz godnej podziwu pamięci. Te cechy pomogły mu nie tylko zostać pupilkiem znudzonych zakupami nowojorskich dam, ale także powiernikiem ich sekretów. Gdyby tylko nie zapragnął spieniężyć tych tajemnic, te przyjaźnie mogłyby trwać i trwać... Stało się jednak inaczej. Capote spisał wyznania i grzeszki swoich powierniczek, najbardziej wpływowych kobiet Nowego Jorku i opublikował w gazecie. Wybuchł skandal, a on sam został skazany na ostracyzm.
"Konflikt: Capote kontra socjeta". Plejada gwiazd
W serialu produkcji FX w tytułową rolę wciela się Tom Hollander. Jego Truman pełen jest teatralnych gestów i egzaltacji. Gdy mówi, mówi całym sobą. Dłońmi z sygnetami dotyka twarzy, śmieje się przymykając oczy i przechylając głowę, robi kolejnego już drinka, zamachując się połami satynowego szlafroka. Jest w tym wszystkim i jak kolorowy ptak, i jak mały chłopiec w dorosłych ubraniach. Bo skrzywdzone przez matkę dziecko będzie motywem, który w "Konflikcie" co i rusz powraca. Mieszanka narcyzmu, niskiej samooceny i alkoholizmu stworzyły koktajl, jakim jest portret Trumana Capote w "Konflikcie".
Kobiety, którymi tak chętnie się otaczał, Truman nazywał łabędziami. Piękne, dostojne, eleganckie, ale i okrutne, drapieżne, gdy poczują zagrożenie. O tym, jak bardzo potrafią być mściwe, opowiada właśnie "Konflikt: Capote kontra socjeta".
W kręgu bogatych przyjaciółek pisarza znalazła się Babe Paley (alias Barbara Cushing Mortimer Paley), redaktorka "Vogue", żona założyciela CBS Williama S. Paleya. W tę postać wciela się Naomi Watts i jest w niej wręcz przepyszna! Gdy tylko jej delikatna, niemal porcelanowa twarz znajduje się w kadrze, Watts elektryzuje widza. Każdy jej ruch, czy gest mówi "arystokracja". Jest najjaśniej lśniącym klejnotem w tej obsadzie, chociaż ma mocną konkurencję, bo aktorsko "Konflikt" znowu kładzie nas na łopatki.
Męża serialowej Babe gra Treat Williams, zmarły tragicznie w wypadku motocyklowym w ubiegłym roku. To jest niestety jego ostatnia rola i wspaniała kreacja na (o wiele za wczesne) pożegnanie.
Kolejną postacią w stadzie "łabędzi" była Nancy "Slim" Keith lub po prostu Slim Keith – była żona reżysera filmowego Howarda Hawksa. Zagrała ją wspaniała Diane Lane, która wciąż za rzadko jest angażowana do dzisiejszych produkcji. Truman przyjaźnił się także z młodszą siostrę Jackie Kennedy - Lee Radziwiłł. Producenci zrobili widzom wielką niespodziankę, zagrała ją bowiem Calista Flockhart, czyli niezapomniana serialowa Ally McBeal.
Koniecznie muszę wspomnieć, że swoje do odegrania miała tu także Demi Moore. Niestety boleśnie mało. Postać rozhisteryzowanej i zdesperowanej wdowy zagrała tu wręcz elektryzująco, czy producenci nareszcie dostrzegą potencjał w świetnych aktorkach po 50., 60.? Najwyższy czas!
"Konflikt: Capote kontra socjeta". Wspaniałe widowisko
Chociaż przez to, że druga część tej antologii nie skupia się już na wybuchowej relacji tylko dwóch osób, napięcie i tempo są tu nieco rozrzedzone. Więcej jest przestrzeni na zadumę nad smutnym losem Trumana, zgubą, jaką sam na siebie sprowadził. Jednak "Konflikt" znowu jest widowiskiem zrealizowanym z pełnym rozmachem, z dbałością o detal każdego kolczyka, łyżeczki, welurowych obić, satynowych tapet i całym magazynem sukien, kapeluszy, rękawiczek i diamentowych kolii. Mało jest produkcji tak hojnie obdarowujących widza pięknem, estetyką, tak wiernych epoce.
"Konflikt: Capote kontra socjeta" to przepyszna uczta, tylko, żeby nie kazano znowu nam czekać tak długo na kolejną część!
Wszystkie odcinki "Konflikt: Bette i Joan" oraz "Konflikt: Capote kontra socjeta" dostępne są na platformie Disney+.
Basia Żelazko, dziennikarka Wirtualnej Polski
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" pochylamy się nad "Mocnym tematem" Netfliksa, załamujemy ręce nad szokującą decyzją Disney+, rzucamy okiem na "Nową konstelację" i jedziemy do Włoch z "Ripleyem". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: