Program zdjęty z TVP. Kolejna decyzja nowej władzy
Zmiany w telewizji publicznej dzieją się na naszych oczach. Najpierw zwolnienia części pracowników, następnie odcięcie sygnału TVP Info, a później postawienie w stan likwidacji TVP, PAP oraz Polskiego Radia. Teraz okazuje się, że magazyn interwencyjny "Alarm!" zniknął z ramówki Jedynki.
Do tej pory program był emitowany od poniedziałku do soboty o godz. 20:10. Już w zeszłym tygodniu widzów czekało rozczarowanie, bowiem programu nie puszczono. Po raz ostatni ukazał się we wtorek 19 grudnia. W tym tygodniu zamiast magazynu interwencyjnego emitowano powtórki koncertów kolędowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zapytaliśmy Polaków o zmiany w TVP. "Szataństwo po prostu"
Wirtualne media nieoficjalnie donoszą, że "Alarm!" na stałe zniknął z ramówki Jedynki. Póki co nie podjęto jednak decyzji, co stanie się z zespołem pracującym przy programie. Istnieje możliwość, że część z pracowników pożegna się z etatem.
W ostatnim czasie magazyn prowadzili Jacek Łęski, Agnieszka Oszczyk i Urszula Rogala. Z kolei do października gospodarzem był również Mirosław Rogalski, którego odwołano z funkcji szefa Akademii Telewizyjnej. Na jego miejsce zatrudniono Sławomira Matczaka.
Program "Alarm!" po raz pierwszy ukazał się na antenie TVP w 2018 r. Tytuł nawiązywał do wpisu Donalda Tuska z listopada 2017 r. na portalu X (wcześniej Twitter). Ówczesny szef Rady Europejskiej słowem "alarm" zwrócił uwagę na "odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów" w Polsce.
"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" - napisał Donald Tusk.
Program trwał zaledwie 15 minut. Widzowie mogli w nim śledzić dziennikarskie interwencje, śledztwa i opowieści o problemach Polaków, jak również Polski. Reporterzy zajmowali się nie tylko sprawami zwykłych ludzi, ale też atakowali np. dziennikarzy czy wysnuwali krytyczne wnioski wobec sędziów.
Dla przykładu, Monika Olejnik i Piotr Gąciarek wygrali w sądzie z TVP ws. materiałów "Alarmu!". Dziennikarka miała zostać przeproszona przez TVP, a do tego stacja miała uiścić po 25 tys. zł opłaty na Caritas i Fundację TVN.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" wskazujemy Najlepsze filmy i seriale, Największe rozczarowania, afery i skandale oraz Największą bekę 2023 roku. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.