Trwa ładowanie...
df7av7c

''Justified: Bez przebaczenia'' Sezon 2: Corleone w spódnicy [RECENZJA DVD]

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
''Justified: Bez przebaczenia'' Sezon 2: Corleone w spódnicy [RECENZJA DVD]
(mat. dystrybutora)
df7av7c

Współczesna telewizja stawia przed twórcami nowe wyzwania. Widzowie widzieli już wszystko lub prawie wszystko. Chcą być zaskakiwani i rozbawiani, a jednocześnie absolutnie nie chcą się nudzić. To trudne wyzwanie zwłaszcza dla producentów seriali kryminalnych, których akcja toczy się według często utartych schematów. Pomysłodawcy "Justified: Bez przebaczenia" postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom publiczności. Sięgnęli po bohaterów typowych dla klasycznego westernu i przenieśli ich do dzisiejszych czasów. Co z tego wyszło?

Głównym bohaterem serialu jest szeryf Raylan Givens. Jego nieodłącznym atrybutem jest kowbojski kapelusz, z którym nigdy się nie rozstaje. Jest człowiekiem z zasadami i jasnym kodeksem moralnym, przy tym niezwykle honorowym. Chociaż w przeszłości nie zawsze działał zgodnie z prawem, teraz ściga tych, którzy je łamią. Po zastrzeleniu jednego z gangsterów zostaje zesłany z Miami do rodzinnego Kentucky, by tam stawić czoła swoim dawnym demonom.

W produkcji, jak w typowym westernie, istnieje podział na tych dobrych i złych. Bezdroża i małe miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu wyglądają tak, jakby czas zatrzymał się tam przed laty. Pod fasadą sielskiej krainy, w której wszyscy dobrze się znają, kryje się prawdziwe oblicze tego miejsca. Nie brakuje w nim nielegalnych interesów, uprzedzeń rasowych, wymuszeń i handlu narkotykami.

df7av7c

W 2. sezonie szeryf Givens musi stawić czoła nowemu wrogowi. Po tym, jak miasteczko Harlan County zostało uwolnione spod krwawych rządów rodziny Crowderów, władzę chce przejąć okrutna Mags Bennett. To ona wraz z synami sieje postrach w okolicy. Z jej zdaniem liczą się wszyscy – wiedzą bowiem, że lepiej się jej nie przeciwstawiać, a już na pewno nie mieszać się w jej sprawy, bo można przypłacić to życiem.

Maggs jest kobiecym odpowiednikiem słynnego filmowego ojca chrzestnego. Don Vito Corleone w spódnicy zamieszkał w Kentucky i teraz tam budzi grozę. Pewna siebie i wyrachowana bohaterka jest godnym przeciwnikiem szeryfa Givensa. Nic dziwnego, że za swoją znakomitą rolę w serialu Margo Martindale została nagrodzona nagrodą Emmy.

"Justified: Bez przebaczenia" spodoba się nie tylko fanom westernów. Twórcy ciekawie przeplatają wątki gangsterskie i kryminalne z osobistymi problemami bohaterów. Przy tym skłaniają widzów do refleksji na temat granic wyznaczanych przez prawo . W końcu nie wszystko jest czarne lub białe, jak mogłoby się wydawać. Serial szybko zyskał rzeszę zagorzałych fanów. Warto przekonać się samemu, czy też należy się do grupy wielbicieli nieprzejednanego, a zarazem przystojnego szeryfa.

df7av7c

* Wydanie DVD:*

Wydanie DVD 2. sezonu serialu "Justified: Bez przebaczenia" zawiera trzy płyty, na których znalazło się 13 trwających po około 40 minut odcinków. Oglądać je można z lektorem lub w wersji oryginalnej z polskimi napisami.

Twórcy nie zapomnieli o tym, na co fani liczą najbardziej, czyli materiałach dodatkowych. Te wyglądają wyjątkowo imponująco. Oprócz standardowych niewykorzystanych oraz nieudanych scen, które nie weszły do wersji ostatecznej serialu, dołączono także dwa reportaże z planu telewizyjnego hitu. W pierwszym z nich możemy zobaczyć m.in., jak zmieniały się miejsca, w których kręcono serial. Drugi prezentuje natomiast sylwetki nowych antagonistów szeryfa na czele z Mags Bennett.

Niestety, zupełnie nie pomyślano o polskich wielbicielach produkcji. Wszystkie dodatki oglądać można wyłącznie w wersji oryginalnej, co jest dużym minusem.

df7av7c

Ocena: 7/10

Katarzyna Jóźwiakowska

df7av7c

Podziel się opinią

Share
df7av7c
df7av7c