"Strzał w kolano". Kojarzy się z czerwonym prostokątem "Wyborczej"
"19.30" (zapis stylizowany i9.30) – polski program emitowany na antenie TVP1 i TVP Polonia od 21 grudnia 2023 roku, następca emitowanych od 1989 roku 'Wiadomości'". Taka definicja nowego programu informacyjnego pojawiła na Wikipedii. Nowa nazwa, a także stylizowany zapis, budzi wśród widzów kontrowersje.
21 grudnia na antenie TVP1 widzowie po raz pierwszy obejrzeli program informacyjny "19.30". Gospodarzem serwisu był Marek Czyż. W mediach można było obejrzeć i przeczytać dziesiątki materiałów i artykułów dotyczących nowego programu TVP. Także na Wikipedii pojawiła się stosowna wzmianka.
Z Wikipedii możemy się już dowiedzieć, że 20 grudnia o 19.30 zamiast kolejnego wydania "Wiadomości" TVP1 nadała wypowiedź Marka Czyża: "Dzień dobry państwu. Jak państwo z pewnością zauważyli, zaszły pewne zmiany, więc mają państwo prawo oczekiwać wyjaśnień. Więc pozwolą państwo, że wyjaśnię. Żaden polski obywatel, który finansuje działanie telewizji publicznej, nie ma żadnego obowiązku wsłuchiwać się w propagandę, czyjąkolwiek (…). Dziś nie będzie 'Wiadomości', ale jutro podamy państwu informacyjny program Telewizji Polskiej, niezawodnie o 19.30".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Protest przed TVP. "Nie wiem czy to prawda, ale na pasku widziałam"
21 grudnia, zgodnie z zapowiedzią, ukazało się pierwsze wydanie programu "19:30". "Moim zdaniem zmiana nazwy i opcji politycznej nie jest powodem do rozdzielania na dwa programy. W szczególności, że jeśli np. PiS czy Konfederacja będzie kiedyś rządzić, to zapewne znowu będą zmieniać na swoją stronę i jeśli za każdym razem będziemy uznawać, że powstaje nowy program, to będzie jakiś groch z kapustą na Wikipedii" — czytamy w sekcji "Poczekalnia" na Wikipedii.
"'Wiadomości', a '19.30' to dwa kompletnie inne programy. Zmiana praktycznie taka sama jak ta, kiedy to 'Dziennik Telewizyjny' zmienił nazwę na 'Wiadomości'. Wikipedia nie jest szklaną kulą i dyskusję o tym, co będzie jak PIS i Konfederacja przejmą władzę są całkowicie bezcelowe" – głosi przeciwstawna opinia.
Kontrowersje budzi także mały, czerwony kwadracik nad jedynką w zapisie stylizowanym programu. "Niepotrzebnie kojarzy się z czerwonym prostokątem 'Gazety Wyborczej'. Strzał w kolano" – zwracają uwagę widzowie.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" wskazujemy Najlepsze filmy i seriale, Największe rozczarowania, afery i skandale oraz Największą bekę 2023 roku. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.