Festiwal rasizmu w TVP Kultura. "Białe jest piękne, ale ten film dowodzi, że każdy może mieć piękną duszę"
Na antenie TVP Kultura doszło do kuriozalnej sytuacji. Rozmowa na temat filmu rozliczającego zbrodnie na rdzennej ludności Australii przerodziła się w ksenofobiczną agitkę. Trudno uwierzyć, że zdecydowano się na emisję programu.
W ostatnim odcinku emitowanego w TVP Kultura programu "Dranie w kinie" Jakub Moroz i Krzysztof Kłopotowski omówili m.in. uhonorowane Nagrodą Specjalną Jury na zeszłorocznym MFF w Wenecji "Sweet Country". Film właśnie wszedł do naszych kin.
Głośny obraz Wawricka Thorntona to ubrane w kostium antywesternu mocne kino rozliczeniowe w duchu takich filmów jak m.in. "Zjawa" Alejandro Gonzáleza Iñárritu.
Ludobójstwo, gwałt, eksploatacja, systemowe niszczenie wielowiekowej tradycji i kultury.
Rozgrywająca się w latach 20. XX wieku dramatyczna historia Aborygena Sama Kelly'ego stanowi tu pretekst do ukazania piekła, jakie rdzennym mieszkańcom Antypodów zgotowali biali kolonizatorzy. Antyrasistowski charakter produkcji okazał się oczywisty zarówno dla krytyków, jak i jury festiwalu, które w uzasadnieniu werdyktu pisało:
- Jako ludzie filmu zdajemy sobie sprawę, że żyjemy w brutalnym świecie z niełatwą przeszłością. Wiemy, że trzeba o tym mówić i to pokazywać.
Jednak najwyraźniej nie dla redaktora Kłopotowskiego. Krytyk TVP wykorzystał program, aby zaprezentować swój światopogląd, wydawać by się mogło zbieżny z ideologią XIX-wiecznych kolonizatorów. Z nowego odcinka "Drani w kinie" dowiadujemy się wprawdzie, że film WawrickaThorntona ma świetne zdjęcia, operuje ciekawymi środkami formalnymi i nie boi się daleko posuniętego realizmu. Jednak sedno rozmowy przysłoniły ksenofobiczne wypowiedzi Kłopotowskiego, które, biorąc pod uwagę bolesną tematykę filmu, są absolutnie nie na miejscu.
Dziennikarz zaczął "z grubej rury", a z minuty na minutę było tylko gorzej.
- Na czym polega pierwszy szok tego filmu? Po pierwsze, że widzimy rysy Aborygenów, które są tak dalece różne od rysów białego człowieka. To jest tak szokujące, że mamy pokusę pomyśleć, że to niedorozwinięty rodzaj ludzkich. Jak się okazuje z przebiegu fabuły, wcale tak nie jest. Zdążyliśmy przecież oswoić się z twarzami Murzynów w westernach amerykańskich – tłumaczy Kłopotowski.
Krytyk zauważył, że choć "Sweet Country" jest "poprawny politycznie", to mówi także o "pewnej zalecie kolonializmu", czyli rządach prawa, "wobec którego każdy musi ustąpić".
Zobacz zwiastun "Sweet Country":
W trakcie dyskusji z ust dziennikarza padło też stwierdzenie "oswojeni Aborygeni" oraz zachwyt nad tym, że bohaterowie grani przez aborygeńskich naturszczyków "mówią jak profesjonalni aktorzy i są świadomi tego, co czynią". Kłopotowski podzielił się też ze współprowadzącym swoimi przypuszczeniami na temat genezy filmu Thorntona.
- "Sweet Conutry" stanowi namiętną polemikę z rasizmem. A dlaczego w Australii jest to obecnie tak żywy temat? Otóż dlatego, że Australia trzyma na wyspie emigrantów islamskich, a tamtejszy rząd powiedział, że nie ma mowy, aby zostali oni przyjęci do kraju - tłumaczy Kłopotowski, który zdaje się tym samym sugerować, że produkcja mogła powstać na zamówienie polityczne.
"Najlepsze" jednak Krzysztof Kłopotowski zostawił na koniec. Jego słowa zbiły z tropu nawet Jakuba Moroza, który przez większość czasu starał się sprowadzić rozmowę na inne tory.
- Uważam, że białe jest piękne, ale ten film dowodzi, że każdy człowiek może mieć piękną duszę - rzucił Kłopotowski.
To nie wszystko. Autor wydanej w 2015 r. książki "Geniusz Żydów na polski rozum" podkreślił, że we współczesnym świecie "świadomość własnego genotypu jest jak najbardziej uzasadniona".
- Dziś wszystko się zmienia, wszystko jest dopuszczalne. Trzeba jednak wiedzieć, kim się jest. To wynika z rozwoju naturalnego człowieka – przywiązania do własnego genotypu i jego kultywacja – zakończył dziennikarz.
Wysłaliśmy w tej sprawie zapytanie do rzecznika TVP.