Jest reakcja "Faktów" na pismo biskupów. Pokazali paski

"Fakty", 4.05.2023
"Fakty", 4.05.2023
Źródło zdjęć: © TVN

04.05.2023 23:29, aktual.: 05.05.2023 07:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W czwartkowych "Faktach" (4.05) Katarzyna Kolenda-Zaleska przygotowała reportaż o stanowisku Episkopatu w sprawie nadchodzących wyborów. Dziennikarka wykorzystała to do pokazania upolitycznionych, propagandowych treści "Wiadomości". Jednocześnie przed kamerą TVN wypowiadali się eksperci, którzy są członkami partii opozycyjnych. Ale o tym "Fakty" nie wspomniały.

- Nie wiem, czy patrząc na naszą politykę, mają państwo taką opinię, ale dobrze by było, gdyby było tak, jak piszą w swoim komunikacie biskupi przed wyborami - mówił Piotr Kraśko w "Faktach", cytując fragment stanowiska Rady Stałej Episkopatu z 2 maja: "W swej najgłębszej istocie polityka jest powołaniem do miłości bliźniego".

- Apelują też, by unikać pokusy bezwzględnego dyskredytowania oponentów - mówił Kraśko, zapowiadając reportaż Katarzyny Kolendy-Zaleskiej. Dziennikarka zwróciła w swoim materiale uwagę, że "biskupi po raz pierwszy apelują też do mediów, by nie budowały upartyjnionego, jednostronnego obrazu Polski".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- I domagają się odrzucenia wszelkich form medialnej stygmatyzacji, która może prowadzić do tragedii - dodała reporterka, gdy na ekranie wyświetlono propagandowe paski "Wiadomości".

W reportażu o Kościele, wyborach i wykorzystywaniu mediów do celów politycznych, wypowiadało się kilku polityków opozycji. Przedstawiciel PiS nie udzielił komentarza, bo nie zapoznał się z omawianym stanowiskiem Episkopatu. Dużo więcej do powiedzenia mieli eksperci: Tomasz Terlikowski, Jarosław Makowski czy Tadeusz Gadacz.

"Fakty", 4.05.2023
"Fakty", 4.05.2023© TVN

Tego pierwszego nie trzeba nikomu przedstawiać. Jarosław Makowski został podpisany jako "teolog, filozof". Na pasku pod nazwiskiem nie pojawiła się natomiast wzmianka, że Makowski to również radny i szef Platformy Obywatelskiej w Katowicach, który kilka lat temu był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta tego miasta.

Prof. Tadeusz Gadacz, który komentował m.in. wykorzystywanie mediów publicznych do celów politycznych, został przedstawiony widzom "Faktów" jako "etyk". W jego przypadku również pominięto fakt, iż poza działalnością naukową zajmuje się polityką. Kilka lat temu został członkiem partii Nowoczesna i zasiada w Sejmiku Województwa Małopolskiego jako radny z klubu Platforma. Nowoczesna- Koalicja Obywatelska.

"Fakty", 4.05.2023
"Fakty", 4.05.2023© TVN
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (906)
Zobacz także