Eurowizja 2023 odbędzie się w Anglii. Faworyt przegrał na ostatniej prostej

Kalush Orchestra wygrała Eurowizję 2022, ale Ukraina nie będzie gospodarzem kolejnej edycji
Kalush Orchestra wygrała Eurowizję 2022, ale Ukraina nie będzie gospodarzem kolejnej edycji
Źródło zdjęć: © AKPA | AKPA

07.10.2022 22:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od finałów Konkursu Piosenki Eurowizji 2023 dzieli nas jeszcze siedem miesięcy, ale już teraz wiadomo, gdzie zostaną zorganizowane koncerty. Było to wielką niewiadomą przez sytuację w Ukrainie, która wygrała tegoroczną edycję. Przez wojnę organizatorzy musieli przenieść finał do zupełnie innego kraju.

Eurowizję 2022 wygrał ukraiński zespół Kalush Orchestra. Zgodnie z tradycją, to zwycięzcy powinni organizować u siebie kolejny finał. Choć koncerty odbędą się dopiero w maju 2023 r. i do tego czasu sytuacja w Ukrainie może się diametralnie zmienić, Europejska Unia Nadawców (EBU) nie podjęła jednak ryzyka i przeniosła finał do Wielkiej Brytanii.

O prawo do organizacji Eurowizji 2023 walczyło siedem miast: Birmingham, Glasgow, Leeds, Liverpool, Manchester, Newcastle i Sheffield. Zdecydowanym faworytem było szkockie Glasgow, ale w piątek 7 października EBU poinformowała, że artyści z całej Europy zaprezentują się na żywo na stadionie w Liverpoolu. Czyli ponad 2000 km od najbliższej granicy ukraińskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miasto The Beatles i Atomic Kitten będzie gościć reprezentantów poszczególnych państw od początku maja. Półfinały Eurowizji 2023 odbędą się 9 i 11 maja 2023 r., a finał zaplanowano na 13 maja 2023 r. Za organizację i przygotowanie transmisji będzie odpowiadać BBC wspólnie z ukraińskim nadawcą publicznym, co jest przywilejem zwycięzcy poprzedniej edycji.

W Polsce aktualnie trwa zbieranie zgłoszeń od artystów, którzy chcieliby reprezentować nasz kraj w Liverpoolu. Formularze można wypełniać do 15 stycznia 2023 r. Maksymalnie po 10 dniach od tego terminu TVP zaprezentuje listę kandydatów, którzy powalczą w krajowych eliminacjach 26 lutego 2023 r.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także