Eurowizja 2022. Dziś piosenkę "Stefania" nuci cała Europa. Poruszający klip Ukraińców z Kalush Orchestra
Kilkanaście godzin po zwycięstwie Kalush Orchestra w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji zaprezentowano oficjalny wideoklip do utworu "Stefania". Przejmujące wojenne obrazy z Buczy, Irpienia czy Borodzianki nikogo nie zostawią obojętnym.
15.05.2022 | aktual.: 15.05.2022 16:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Teledysk do zwycięskiej piosenki tegorocznej Eurowizji "Stefania" pojawił się w sieci w niedzielę przed południem. Znajdziemy go m.in. w serwisie YouTube czy na oficjalnym profilu Kalush Orchestra na Instagramie. Klip nagrywano w Buczy, Irpieniu, Hostomelu i Borodziance, pokazując ogrom wojennych zniszczeń. Na końcu teledysku zamieszono planszę informacyjną.
Jak informują artyści, pokazane w filmie miasta położne niedaleko Kijowa doświadczyły horroru z rąk Rosjan. Wideoklip dedykowany jest zaś "wszystkim odważnym ukraińskim obywatelom, począwszy od matek broniących swoich dzieci, kończywszy na wszystkich, którzy oddali swoje życie za wolność: mężczyznach, kobietach i niewinnych dzieciach".
"Kiedyś zadedykowałem tę piosenkę mojej mamie, a kiedy wybuchła wojna, utwór nabrał nowych znaczeń. Chociaż w piosence nie ma ani słowa o wojnie, wielu ludziom zaczęła się ona kojarzyć z matką Ukrainą. Co więcej, społeczeństwo zaczęło nazywać ją hymnem naszej wojny! Ale jeśli Stefania jest teraz hymnem naszej wojny, to ja chciałbym, żeby stała się hymnem naszego zwycięstwa" - napisał na YouTubie Ołeh Psiuk, wokalista zespołu.
Zespół Kalush Orchestra wygrał 66. Konkurs Piosenki Eurowizji głównie za sprawą rekordowej liczby głosów ze strony europejskich widzów. Według punktacji jurorów Ukraińcom przypadło czwarte miejsce w tabeli, jednak szalę zwycięstwa przechyliła punktacja publiczności, która bezsprzecznie była wyrazem solidarności z zaatakowanym przez Rosję krajem.
Kalush Orchestra to pięcioosobowa formacja założona przez lidera grupy, rapera Ołeha Psiuka, Ihora Didenczuka i DJ-a MC Kilimmena w 2019 r. Nazwa wywodzi się od miasta Kałusz w obwodzie iwanofrankowskim, gdzie urodził się Psiuk. Muzyka zespołu łączy w sobie hip-hop z elementami tradycyjnych, folkowych brzmień.
Kalush Orchestra - Stefania (Official Video Eurovision 2022)
Słuchasz podcastów? Jeśli tak, spróbuj nowej produkcji WP Kultura o filmach, netfliksach, książkach i telewizji. "Clickbait. Podcast o popkulturze" dostępny jest na Spotify oraz w aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach. A co jeśli nie słuchasz? Po prostu zacznij.