Dziś premiera "Leaving Neverland". Poruszający film o Michaelu Jacksonie już na HBO GO
8 marca na platformę streamingową HBO GO trafił dokument "Leaving Neverland" w reżyserii Dana Reeda. Film opowiada o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich, jakiego dopuścił się Michael Jackson.
Dokument "Leaving Neverland" trwa 4 godziny. Głównymi bohaterami filmu są dwie ofiary "króla popu" - Wade Robson i James Safechuck. Dziś dorośli mężczyźni, a na początku lat 90. ofiary molestowania Michaela Jacksona.
Kiedy Robson i Safechuck poznali Jacksona mieli 7 i 13 lat. Wade był tancerzem, a James wygrał casting na udział w reklamie Pepsi. Matka Jamesa wspomina, że podczas nagrywania spotu, poznała stylistkę Jacksona. Ta powiedziała jej, że "Michael jest jak 9-letnie dziecko".
- To sprawiło, że czułam się spokojna o syna - wspomina w filmie kobieta.
Chłopcy występowali z nim na koncertach - każdy w różnym okresie jego kariery. Jackson rozbudził ich zaufanie, a potem wykorzystał. Pierwsza cześć "Leaving Neverland" to przede wszystkim wstrząsające historie.
- Zasnąłem, a gdy się obudziłem, zobaczyłem Michaela. Powiedział, że uprawiał ze mną seks, gdy byłem nieprzytomny - wspomina James. - Powiedział, że byłem pierwszą osobą, z którą miał intymną relację - dodaje.
Wade miał 7 lat, gdy poznał Jacksona. Do 14. roku życia był molestowany przez gwiazdora. Jego relacja jest poruszająca. Ze szczegółami opowiada, co robił mu muzyk:
- Pocierał mojego penisa przez spodnie. Potem włożył rękę pod ubranie. Nigdy nie był przy tym agresywny. Nigdy się go nie bałem. Brał moje ręce i kładł je na swoim penisie. Mówił: "Ty i ja jesteśmy sobie pisani dzięki Bogu. W ten sposób pokazujemy, że jesteśmy razem i się kochamy".
Z "Leaving Neverland" dowiadujemy się też m.in. że w posiadłości Jacksona doszło do "ślubu" z jednym z chłopców. Gwiazdor miał też płacić im za seks biżuterią i zmuszać ich do oglądania, jak się masturbuje.
W drugiej części "Leaving Neverland" poruszona jest kwestia podnoszona przez krytyków filmu: dlaczego ofiary milczały tyle lat? Obaj pokrzywdzeni twierdzą dziś, że jako dzieci, nie potrafili ocenić, na czym polegała wyrządzana im krzywda. Widzieli to tak: oto znalazł się ktoś czuły, kto się nimi opiekował, przytulał, kupował drogie prezenty.
ZOBACZ ZWIASTUN "LEAVING NEVERLAND":
"Leaving Neverland" miał premierę podczas tegorocznego festiwalu Sundance, gdzie wzbudził sensację. W serwisie Rottentomatoes.com dokument ma aż 97 proc. pozytywnych recenzji.
Po skandalu, jaki wywołał film, BBC Radio 2 przestało puszczać piosenki Michaela Jacksona. Za przykładem brytyjskiej stacji poszło Radio Zet.
- Muzyki Michaela Jacksona nie gramy od poniedziałku. Z dużą powagą podeszliśmy do informacji zawartych w filmie dokumentalnym "Leaving Neverland" dotyczących Michaela Jacksona. Uważnie obserwujemy sytuację w USA od strony prawnej, niemniej zdecydowaliśmy o usunięciu utworów tego artysty z playlisty Radia ZET do czasu wyjaśnienia sprawy - odpowiedziała w korespondencji mailowej z WP rzecznik prasowa Grupy Eurozet, Małgorzata Kozieł.