Trwa ładowanie...

"Czterej jeźdźcy mediów". Kim są nowe władze TVP, Polskiego Radia i PAP?

Od lat w mediach, daleko od polityki, ale często ze znaczącymi kontaktami w jej kręgach. Tak w skrócie wyglądają nowi włodarze polskich mediów publicznych.

Kim są nowi szefowie mediów publicznych?Kim są nowi szefowie mediów publicznych?Źródło: Facebook, PAP
d1zbi5n
d1zbi5n

Wiadomo już, kto będzie kierował nowymi, odpolitycznionymi mediami. To: Tomasz Sygut, nowy prezes TVP, Paweł Majcher, prezes Polskiego Radia, Marek Błoński, prezes Polskiej Agencji Prasowej i Piotr Zemła, przewodniczący Rady Nadzorczej TVP.

"Czterej jeźdźcy mediów", którzy właśnie zasiedli na najważniejszych fotelach w instytucjach z nimi związanych, to nie postacie kojarzone z polityką. To raczej dziennikarze z wieloletnią praktyką, menedżerowie związani z mediami i prawnik. Aż trzech pochodzi ze Śląska - dwóch z Górnego, jeden z Dolnego.

Kim są ludzie, którzy w najbliższym czasie kreować będą obraz polskich mediów publicznych?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Mamy stan wojenny w Polsce". Senior do posła PiS w TVP: Przestań pan kłamać

Ze Śląska do telewizji

Tomasz Sygut, który będzie nowym prezesem TVP, to redaktor i menedżer związany z mediami od wielu lat. Studiował na Uniwersytecie Śląskim, gdzie zdobył dyplom Wydziału Nauk Społecznych. Ścieżkę zawodową zaczynał w mediach papierowych - na początku związany był z takimi tytułami, jak "Przegląd" i "Super Express".

d1zbi5n

Pod koniec lutego 2011 r. Sygut dostał propozycję przejścia do TVP. Przyjął ją i zasiadł na fotelu wicedyrektora TVP Info. Potem przeszedł do TVP Polonia, gdzie był sekretarzem programowym. W 2013 r. wrócił do TVP Info, ale już na najwyższe stanowisko. W sierpniu 2015 r. natomiast przejął fotel dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Nie został na tym stanowisku zbyt długo - wraz z końcem 2015 r., tuż przed przejęciem władzy w TVP przez Jacka Kurskiego, odszedł wraz z kilkoma innymi dyrektorami.

Autobusem na Woronicza

Najwyraźniej nie miał jeszcze dość mediów. Sygut został redaktorem naczelnym stacji Nowa TV, powiązanej z Polsatem. W zakresie jego kompetencji były przede wszystkim programy informacyjne i publicystyczne, a jego oczkiem w głowie była flagowa audycja z wiadomościami "24 godziny". Jednak nie miał tam czasu rozwinąć skrzydeł, bowiem nadawca zdecydował się na jej likwidację w związku ze zbyt małymi zasięgami stacji.

Kiedy Sygut odszedł z kolejnego miejsca pracy, zrezygnował z dalszego zajmowania się mediami. Skierował swoje zawodowe kroki w zupełnie inną stronę - został członkiem zarządu warszawskich Miejskich Zakładów Autobusowych. Złośliwi mówią, że tę pracę zawdzięczał długoletniej znajomości z Rafałem Trzaskowskim, który jako prezydent stolicy odpowiedzialny jest za to komunalne przedsiębiorstwo.

d1zbi5n

Odchodząc kilka lat temu z TAI Sygut napisał list do osób, z którymi tam współpracował. Znalazły się w nim słowa: "Nie żegnam się z Wami. Mówię, tak jak kilka lat temu: do zobaczenia". Wygląda na to, że okazały się prorocze.

Nowe władze polskich mediów WP
Nowe władze polskich mediówŹródło: WP

Wrocławski radiowiec

Paweł Majcher od dawna jest związany z Wrocławiem. Studiował na Wydziale Geografii i Rozwoju Regionalnego tamtejszego uniwersytetu, tam też pracował przez pierwsze 10 lat swojej kariery zawodowej.

d1zbi5n

Zaczynał w lokalnym oddziale komercyjnego Radia Eska, a potem przeszedł do publicznego Polskiego Radia Wrocław, gdzie spędził osiem lat jako dziennikarz i publicysta, przygotowujący programy polityczne, ekonomiczne i społeczne. W tym czasie współpracował też z ogólnopolskimi programami: Jedynką i Trójką, a także Informacyjną Agencją Radiową.

Wyraźnie spodobał się w Warszawie, bo od 2006 r. pracował także w redakcji "Sygnałów Dnia" Programu Pierwszego Polskiego Radia. Współpracował także z wrocławskim oddziałem TVP.

Z Sienkiewiczem za pan brat

Kolejny rozdział zawodowego życia Pawła Majchra wiąże się z porzuceniem pracy dziennikarza i przejściem na inne redakcyjne "piętro". W latach 2006-2009 był prezesem i redaktorem naczelnym Radia Wrocław Radia RAM. Potem przeszedł jeszcze stopień wyżej - został wiceprezesem Polskiego Radia.

d1zbi5n

O tym, że od dawna jest zaufanym człowiekiem Bartłomieja Sienkiewicza, obecnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego, odpowiedzialnego za zmiany w mediach, świadczy fakt, że w 2013 r., w czasach poprzednich rządów PO, był jego rzecznikiem prasowym i szefem Gabinetu Politycznego. Przy czym Sienkiewicz kierował wówczas zupełnie innym resortem - był ministrem spraw wewnętrznych.

Weteran PAP

Marek Błoński jest dziennikarzem ze śląskimi korzeniami i ze szczególnym drygiem do tematyki gospodarczej. Z PAP związany jest od ponad dwóch dekad, mówi się wręcz, że jest dziś jednym z jej pracowników z najdłuższym stażem. Pracował tam na stanowisku dziennikarskim, ale potem awansował w hierarchii służbowej. Przez długie lata był szefem oddziału agencji w Katowicach, potem w latach 2014-2015 był zastępcą redaktora naczelnego PAP Media.

d1zbi5n

Na stanowisku szefa PAP Błoński zastąpi Wojciecha Surmacza. Co ciekawe: od lat byli oni w potężnym konflikcie po tym, jak Surmacz wycofał z serwisu depeszę Błońskiego na temat wyników spisu powszechnego dotyczących deklaracji narodowości śląskiej.

Mecenas znany z łamów

Piotr Zemła jako jedyny z czwórki nowych szefów mediów publicznych jest prawnikiem. Studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie Warszawskim, potem był doktorantem w Instytucie Prawa Karnego tej uczelni.

d1zbi5n

Jednocześnie uzyskał zawodowe uprawnienia adwokackie i rozpoczął praktykę. Najpierw jako pracownik w kancelariach bardziej doświadczonych adwokatów, a potem już jako wspólnik. W latach 2018-2023 był przewodniczącym Sekcji Prawa i Postępowania Karnego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej. Zemła specjalizował się w sprawach karnych, karnych skarbowych i dotyczących przestępczości gospodarczej.

Jego doświadczenie z mediami wiąże się z wieloma publikacjami na tematy prawne, które pojawiały się na łamach "Rzeczpospolitej". Piotr Zemła znany jest też ze współpracy z inicjatywą "Wolne Sądy". Bronił z jej ramienia sędziów w sprawach dyscyplinarnych.

Przemek Gulda, dziennikarz Wirtualnej Polski

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o najlepszych (i najgorszych) reklamach świątecznych, wielkich potworach w "Monarchu" na AppleTV+ i szokującym znęcaniu się nad ludźmi w "Special Ops: Lioness" na SkyShowtime. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zbi5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zbi5n