"Córka u żłoba"? Marek Czyż reaguje na zarzuty

Zuzanna Czyż zaczęła pracę w TVP, zanim Marek Czyż wrócił do telewizji publicznej
Zuzanna Czyż zaczęła pracę w TVP, zanim Marek Czyż wrócił do telewizji publicznej
Źródło zdjęć: © Instagram, TVP
Przemek Gulda

02.01.2024 16:26, aktual.: 02.01.2024 19:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

- Przez ostatnie lata prawicowym mediom materiały mojej córki na antenach TVP nie przeszkadzały, teraz przeszkadzają - mówi Marek Czyż, komentując sprawę nagłaśnianą przez prawicowe media jako skandal i nepotyzm.

Ledwie zaczął się nowy rok, a w prawicowych mediach się zagotowało. Wszystko przez jeden z materiałów przygotowanych do "19:30" przez Zuzannę Czyż. Dziennikarkę TVP, a prywatnie córkę Marka Czyża, który prowadzi ten program informacyjny zastępujący "Wiadomości".

"Córka u żłoba"

Kilka dni temu TVP w swoim nowym flagowym programie informacyjnym "19:30" podała informację o otwarciu, po poważnej renowacji, obserwatorium astronomicznego w Chorzowie. Materiał ze Śląska, zapowiedziany przez prowadzącego program Marka Czyża, podpisany był nazwiskiem Zuzanny Czyż, jego córki.

Prawicowy komentariat natychmiast zajął się sprawą: "wszystko zostanie w rodzinie", "córka u żłoba, wspólna zagroda" - można było przeczytać na prawicowych kontach w serwisie X (dawniej Twitter). Była rzeczniczka PiS Anita Czerwińska drwiła z "rodziny na swoim w TVP". Artykuł na ten temat opublikował też portal "Do Rzeczy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Wcześniej im nie przeszkadzało"

- Przez ostatnie lata prawicowym mediom materiały mojej córki na antenach TVP nie przeszkadzały, teraz przeszkadzają. Dość typowe - skomentował sprawę dla Wirtualnej Polski Marek Czyż i podał kilka istotnych szczegółów.

- Po pierwsze: to nie był materiał autorski mojej córki, ona przygotowała tylko tzw. surówkę, którą przysłała do warszawskiej redakcji. Tam osoba wydająca program uznała, że to wartościowy materiał i warto go wyemitować. Opracowała go i ostatecznie przygotowała dziennikarka z warszawskiej redakcji i ona była pod nim podpisana. Ale uznała, że nazwisko mojej córki, jako ważnej współautorki, też się musi pod nim pojawić.

Czyż zwrócił też uwagę na to, czego dotyczył materiał, który współtworzyła jego córka i jaki miał charakter.

- Po drugie: to był materiał na ważny temat - ocenił Czyż. - Chodzi o inwestycję o znaczeniu ogólnopolskim. Ważne, żeby społeczeństwo mogło się o niej dowiedzieć. Nie mieliśmy więc wątpliwości co do tego, żeby ten materiał wyemitować, niezależnie od tego, jakie nazwiska miałyby się pod nim znaleźć.

Zuzanna Czyż
Zuzanna Czyż© TVP

Nagradzana dziennikarka bez protekcji i układów

Córka Marka Czyża jest dziennikarką śląskiego oddziału TVP, gdzie pracuje od kilku lat jako reporterka. Zaczynała od materiałów poświęconych tematykom społecznej i kulturalnej, czasem także sportowej. Później zaczęła także pojawiać się na antenie w programach publicystycznych, zdarzało jej się nawet współpracować z TVP Info. W 2022 roku zdobyła nagrodę w Konkursie Dziennikarskim "Silesia Press", ważną dla środowiska śląskich mediów.

- I tu dochodzimy do trzeciej sprawy: moja córka jest pełnoprawną dziennikarką TVP - dodaje Marek Czyż. - Została nią kilka lat temu, bez żadnej protekcji, układów, znajomości. Zawdzięcza to tylko temu, co potrafi. Trafiła do TVP właściwie w samym środku PiS-owskiego panowania nad mediami, a mimo to nigdy nie zhańbiła się żadnymi materiałami propagandowymi, chwalącymi władzę, wyszydzającymi jakąkolwiek osobę czy grupę społeczną w stylu, jaki w TVP był na porządku dziennym. Jest osobą, której kompetencje i umiejętności są chwalone przez osoby zamawiające u niej materiały i oceniające ich wartość - podkreślił Czyż w rozmowie z Wirtualną Polską.

- Krytykowanie tego, że jej materiały pojawiają się na antenie, jest skandalicznym niezrozumieniem tego, czym mają być dziś media publiczne, w których liczy się dziennikarska rzetelność, a nie propagandowy zapał - skwitował prowadzący "19:30".

O sprawę zapytaliśmy także Zuzannę Czyż. Jej odpowiedź można znaleźć w tym miejscu.

Przemek Gulda, dziennikarz Wirtualne Polski.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" wskazujemy Najlepsze filmy i seriale, Największe rozczarowania, afery i skandale oraz Największą bekę 2023 roku. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Źródło artykułu:WP Teleshow
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1890)
Zobacz także