Apel Prokopa w TVN. "Jako rodzic, jako człowiek"

Marcin Prokop zwrócił się do maturzystów z apelem
Marcin Prokop zwrócił się do maturzystów z apelem
Źródło zdjęć: © TVN

04.05.2024 11:37, aktual.: 04.05.2024 14:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Absolwenci szkół średnich już niebawem przystąpią do egzaminów dojrzałości, które wystartują oficjalnie 7 maja. Stres maturalny były jednym z tematów sobotniego wydania "Dzień Dobry TVN". Marcin Prokop, prowadzący poranny format, zwrócił się do maturzystów z apelem. - Oblany egzamin nie jest końcem świata - słyszymy.

Matury 2024 za pasem. Już 7 maja maturzyści zmierzą się z pierwszymi arkuszami maturalnymi. To zwieńczenie przygody z edukacją w szkole średniej przysparza przystępującym do egzaminów dojrzałości niemałych dawek stresu. O tym, jak sobie z nim radzić traktowało sobotnie wydanie "Dzień Dobry TVN".

Gościniami Marcina ProkopaDoroty Wellman były Justyna Oska, psychoterapeutka i trenerka profilaktyki stresu oraz psychoterapeutka Joanna Kleszczyńska. Ta ostatnia jest również mamą tegorocznego maturzysty. Zdradziła, jakimi radami odnośnie maturalnego stresu podzieliła się ze swoją pociechą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Przede wszystkim, żeby oddychał. (...). Zawsze próbuję mu mówić, żeby w siebie wierzył, bo to jest najważniejsza rzecz. To, co możemy dać naszym dzieciom, wiarę i odporność psychiczną. Z ogromną świadomością, że różne rzeczy się wydarzą i rożne rzeczy mogą pójść nie tak w naszym życiu, ale to nie znaczy, że nie poradzi sobie z tym - wyznała specjalistka.

Druga gościni zauważyła, że stres przed egzaminem jest czymś naturalnym. Należy więc zaakceptować towarzyszący maturzystom lęk, lecz nie pozwolić, by nami zawładnął.

- Dobrze jest zaakceptować tę niepewność, ale to nie znaczy, żeby się temu poddać, tylko zobaczyć: ok, jestem w stresie, niepokoju. Egzamin maturalny jest całkowicie nową sytuacją (...). Bardzo ważne jest, żeby się tego nie bać. To jest lęk przed lękiem, więc dajmy sobie prawo, żeby trochę czuć ten niepokój - powiedziała Justyna Oska.

Apel Prokopa do maturzystów. "Większość rzeczy jest jednak w życiu odwracalna"

Od zabrania głosu w sprawie nie mógł się powstrzymać Marcin Prokop. Prowadzący na sam koniec rozmowy zwrócił się do maturzystów z apelem.

- Jako rodzic, jako człowiek, który chciałby dobrze dla wszystkich maturzystów, sugeruję pamiętać po pierwsze o tym, że większość rzeczy w życiu jest jednak odwracalna. Nie ma takich sytuacji, z których nie ma wyjścia, poza jakimiś skrajnymi przypadkami, a matura nie jest takim skrajnym przypadkiem. Po drugie - pamiętajcie o tym, że nawet jeśli, coś by poszło nie tak, to rzeczywistość jest pełna tylu różnych możliwości, wariantów i sposobów dochodzenia do swoich celów, że ten oblany egzamin nie jest końcem świata - słyszymy.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozkładamy na czynniki pierwsze fenomen "Reniferka", przyglądamy się skandalom z drugiej odsłony "Konfliktu" i zachwycamy się zaskakującą fabułą "Sympatyka". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: