''American Horror Story: Sabat'': Harry Potter też był wiedźmą? [RECENZJA DVD]

''American Horror Story: Sabat'': Harry Potter też był wiedźmą? [RECENZJA DVD]
Źródło zdjęć: © mat. dystrybutora

28.12.2015 02:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Serial "American Horror Story" od samego początku budził duże zainteresowanie widzów spragnionych mocnych wrażeń. Twórcy produkcji chcieli odkryć przed nimi świat, w którym spełniają się wszystkie najgorsze koszmary. I udało się! Na ekranie nie brakuje makabrycznych scen, publiczność wciąż nie ma dość, a na antenę trafiają kolejne odsłony hitu. Czy 3. sezon wciąż przeraża tak jak poprzednie?

Po strasznym domu i szpitalu psychiatrycznym przyszedł czas na podróż do pełnego mrocznych tajemnic Nowego Orleanu. To miejsce, w którym schronienie znalazły kobiety o magicznych mocach. Wiedźmy w pięknej willi urządziły szkołę dla młodych adeptek dopiero odkrywających swoje umiejętności nie z tego świata. Temu żeńskiemu Hogwartowi daleko jednak do słynnego odpowiednika z serii książek o przygodach Harry'ego Pottera.

Poznajemy losy czarownic, dla których największym zagrożeniem nie są wcale ludzie, ale przede wszystkim one same. Jakby tego było mało, w ich konflikt zostaje wmieszana jedna z kapłanek voodoo, a to prowadzi do serii przerażających wydarzeń.

"American Horror Story: Sabat" jest niemal w całości poświęcony kobietom. I chociaż pojawia się też wątek współczesnego Frankensteina, jest to jedynie poboczny bohater, który też uzależniony jest od płci pięknej. Największym plusem tej odsłony jest obsada, do której dołączyły dwie znakomite aktorki - Angela Bassett oraz Kathy Bates. Obie stanowią przeciwwagę dla nadal znakomitej Jessiki Lange, która tym razem wciela się w potężną, obsesyjnie dążącą do nieśmiertelności czarownicę o niewyobrażalnej mocy.

Mimo że na ekranie nie brakuje jak zawsze krwawych scen, 3. sezon jest zdecydowanie mniej przerażający od poprzednich. Po mrocznej i brutalnej części dziejącej się w szpitalu psychiatrycznym twórcy postanowili dać widzom nieco oddechu. Prezentowanym wydarzeniom bliżej więc do makabreski niż klasycznego horroru, a historie bohaterek czasami po prostu wieją nudą. Chociaż "American Horror Story: Sabat" ustępuje miejsca poprzednim częściom i jest z nich najsłabszy, wciąż nie można odmówić twórcom dbałości o szczegóły. Scenografia, charakteryzacja i efekty specjalne są nadal mocną stroną produkcji, która w każdej kolejnej odsłonie czymś nas zaskakuje.

Wydanie DVD:

Wersja DVD serialu "American Horror Story: Sabat" ukazała się nakładem Imperial CinePix. Na 4 płytach znalazło się 13 odcinków, które oglądać można z lektorem. Co zaskakujące, nie pomyślano o tym, by zamieścić także polskie napisy, będące standardem w rodzimych wydaniach zagranicznych produkcji. Jak widać, nie jest to takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Na płytach nie zabrakło za to materiałów specjalnych. Niestety, znów czeka nas rozczarowanie, gdyż zamieszono je jedynie w wersji oryginalnej. Ci, którzy nie znają języka angielskiego, muszą obejść się smakiem.

DVD zawiera następujące dodatki, wszystkie bez napisów i polskiego lektora:

Zombie Halloween: 9-minutowy filmik odnosi się do scen z odcinka, w którym powstają z grobów umarli. Jest to jeden z najstraszniejszych momentów sezonu. Największa w tym zasługa charakteryzatorów, którzy sprawili, że żądni zemsty bohaterowie wyglądają bardzo realistycznie. Zachwycający efekt końcowy nie byłby jednak taki sam, gdyby nie pomysły speców do efektów specjalnych, ale także choreografów, którzy dopracowywali każdy ruch żywych trupów, aby prezentowały się jeszcze bardziej przerażająco. * Meet Nola:* ten trwający 11 minut klip ukazuje miejsce akcji serialu. Poznajemy nie tylko najpiękniejsze miejsca Nowego Orleanu, ale także te najbardziej wyjątkowe i oryginalne. Możemy m.in. podejrzeć, jak wyglądała praca przy scenach na cmentarzu czy na bagnach znajdującymi się daleko za miastem.

Enter the Coven: to 15-minutowy bonus, w którym twórcy i obsada opowiadają o tym, czym różni się 3. sezon serialu od poprzednich. Dzięki aktorom poznajemy także bliżej grane przez nich postaci. Oprócz tego możemy przyjrzeć się prezentowanemu na ekranie światu kobiet, ale także pracy charakteryzatorów oraz osób odpowiedzialnych za efekty specjalne. Ale to nie wszystko! Warto obejrzeć ten materiał dodatkowy, by odkryć kulisy i sekrety tej serii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także