Trwa ładowanie...

Zrośnięte bliźniaczki miały nie przeżyć ciąży. Rodzice nie dali za wygraną

Po pierwszym badaniu USG lekarz wydał wyrok. Ryzyko było ogromne, ale młode małżeństwo nie zgodziło się na aborcję i nie żałowało swojej decyzji.

Zrośnięte bliźniaczki miały nie przeżyć ciąży. Rodzice nie dali za wygranąŹródło: Materiały prasowe
d2zsniu
d2zsniu

- Każdy miał inne spojrzenie i dokonałby innego wyboru. My wybraliśmy: żadnej aborcji – mówił Aled Williams, 28-latek z angielskiego miasta Shrewsbury. Mówiąc "każdy", ojciec bliźniaczek mógł mieć na myśli wszystkich Brytyjczyków, bowiem narodziny i walka o życie jego córeczek pod koniec 2008 r. była szeroko komentowana w ogólnokrajowych mediach. Powstał nawet film dokumentalny "Hope i Faith: Walka o życie", który zostanie wyemitowany w Telewizji WP.

Hope (Nadzieja) i Faith (Wiara) urodziły się 26 listopada 2008 r. w uniwersyteckim szpitalu w Londynie, choć zdaniem lekarzy dziewczynki nie powinny przyjść żywe na świat. Aled i Laura Williamsowie wiedzieli już w 12. tygodniu ciąży, że ich córeczki będą zrośnięte i mogą nie przeżyć. 18-letnia matka słyszała, że żadna kobieta w Wielkiej Brytanii w tak młodym wieku nie rodziła zrośniętych bliźniąt. I ostrzegano ją przed ogromnym ryzykiem.

- Wiedzieliśmy, że zrośnięte bliźnięta bardzo rzadko przeżywają dłużej niż 24 godz. – mówili rodzice, którzy mimo zaleceń lekarzy chcieli przyjąć na świat swoje córeczki. Hope i Faith ważyły łącznie 4,7 kg i były zrośnięte od mostka do pępka. Dzieliły jedną wątrobę i część jelita, ale miały oddzielne serca.

Laura Williams jest najmłodszą Brytyjką, która urodziła zrośnięte bliźnięta Materiały prasowe
Laura Williams jest najmłodszą Brytyjką, która urodziła zrośnięte bliźnięta Źródło: Materiały prasowe

Lekarze planowali operację rozdzielającą dziewczynki, jednak zamierzali poczekać, aż podrosną i staną się silniejsze. Niestety problemy ze wspólnym jelitem wykluczały zwłokę. Faith i Hope trafiły na salę operacyjną, gdzie o ich życie przez 11 godz. walczyło ponad 20 lekarzy i pielęgniarek. Prof. Agostino Pierro, nadzorujący pracą zespołu, mówił później brytyjskiej prasie, że była to najtrudniejsza operacja w jego karierze.

d2zsniu

Dziewczynki zostały rozdzielone, ale wkrótce okazało się, że mniejsza z sióstr, Hope, ma problemy z oddychaniem. Lekarze zrobili wszystko, by ją uratować, niestety Nadzieja oddzielona od siostry była zbyt słaba, by mogła przeżyć o własnych siłach. Dziewczynka zmarła z rodzicami czuwającymi przy jej łóżku.

- Musimy być teraz silni dla Faith – mówiła matka po śmierci jednej z córek. – Nie zapominamy o Hope, ale to dzięki Faith możemy teraz jeść, spać i nadal funkcjonować – tłumaczyła Laura Williams w "Daily Mail".

Laura Williams jest najmłodszą Brytyjką, która urodziła zrośnięte bliźnięta Materiały prasowe
Laura Williams jest najmłodszą Brytyjką, która urodziła zrośnięte bliźnięta Źródło: Materiały prasowe

Pierwsze rokowania były bardzo pomyślne. Co w przypadku Faith oznaczało 50 proc. szans na przeżycie. Dziewczynka była silniejsza niż jej siostra, lekarze planowali operację zamykającą jej brzuch i klatkę piersiową po rozdzieleniu. Niestety ogólne komplikacje uniemożliwiły realizację tego planu. Faith zmarła w Boże Narodzenie, 23 dni po swojej siostrze.

d2zsniu

- Dla Hope był to tylko tydzień, Faith żyła przez miesiąc, ale były tu z nami i tylko to się liczy. Przez tamten miesiąc mogliśmy poznać Faith i mówić do niej – mówili rodzice dziewczynek, dodając, że nigdy nie żałowali swojej decyzji o odrzuceniu aborcji.

- Po tym wszystkim, co się stało, uważam, że zrobiliśmy dobrze. One nie umarły wewnątrz mnie, jak zapowiedział mi pierwszy lekarz. Dotarły tak daleko – mówiła Laura. – Gdybym miała to przeżyć jeszcze raz, zrobiłabym to. Naprawdę nie umiem wytłumaczyć, jak trudne było to doświadczenie, ale i tak niczego bym nie zmieniła.

d2zsniu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zsniu