Trwa ładowanie...

Zawiadomienie ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez uczestników "Ameryka Express"

Chodzi o kontorwersyjne zadanie, w którym uczestnicy programu "Azja Express" wymuszali pocałunki na przypadkowo spotkanych kobietach. Jedną z nich Filip Chajzer chwycił za biust.

Zawiadomienie ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez uczestników "Ameryka Express"Źródło: ONS.pl
d4hvb2n
d4hvb2n

Fundacja Feminoteka wraz z Fundacją przeciwko Kulturze Gwałtu im. Margarete Hodgkinson złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Filipa Chajzera, Tomasza Karolaka oraz Jakuba Urbańskiego.

- Uważamy, że mężczyźni występujący w programie działając przemocą, polegającą na wykorzystaniu swojej przewagi fizycznej, płciowej i rasowej nad pokrzywdzonymi oraz podstępem, polegającym na wykorzystaniu zaskoczenia i dezorientacji pokrzywdzonych dopuścili się napaści na tle seksualnym - czytamy w oświadczeniu na stronie feminoteka.pl.

Takie zachowanie w polskim prawie uznawane jest za przestępstwo: "Kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. 2."

ZOBACZ TEŻ: "Ameryka Express": "Cały świat przeciwko Filipowi Chajzerowi"

- Ponieważ, mimo oburzonych głosów na ich zachowanie, które ukazały się w mediach, żaden z mężczyzn nie udzielił wyjaśnień ani nie przeprosił, nie zareagował również na stawiane zarzuty w sposób odpowiedzialny i nie lekceważący zdarzenia, zdecydowaliśmy się na zawiadomienie prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - czytamy dalej w oświadczeniu.

Z pełną treścią zawiadomienia o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa przez Tomasza Karolaka, Jakuba Urbańskiego i Filipa Chajzera można zapoznać się tutaj.

d4hvb2n

Przypomnijmy: sprawa była bardzo szeroko komentowana w polskich mediach. Chodzi o 10. odcinek 1. serii "Ameryka Express" z 7 listopada 2018 r.

Uczestnicy dostali zadanie: mieli pocałować 3 przypadkowe nieznajome osoby płci przeciwnej. Kontrowersje wzbudziło zwłaszcza zachowanie Filipa Chajzera, który całował nieznajome bez ich pozwolenia. Równie natarczywi okazali się Tomasz Karolak i Jakub Urbański. Dodatkowo Chajzer chwycił jedną z pań za pierś.

Wtedy głos w sprawie zabrała m.in. zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich Sylwia Spurek, która stwierdziła, że program "utrwala stereotypy i przyzwolenie na krzywdzenie kobiet".

Z kolei TVN wystosował oficjalne oświadczenie. Stacja przeprosiła i usunęła odcinek programu ze swojej platformy streamingowej.

d4hvb2n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hvb2n