Zapracowana matka 3 dzieci wynalazła sposób na sukces. Zarabia miliony na mopach i wieszakach
Historia Joy Mangano przypomina trochę bajkę o Kopciuszku. Z tą różnicą, że zamiast złej macochy miała toksyczną rodzinę, a życie jak z bajki zapewniła sobie ciężką pracą, a nie magiczną różdżką przyjaznej wróżki.
Rozwódka z trójką dzieci mieszkała pod jednym dachem ze schorowaną babcią i matką nie opuszczającą własnego pokoju. Żeby było "weselej", piwnicę zajmował jej ojciec i były mąż. Wszyscy polegali na pracowitej i oddanej Joy, która dawno pogrzebała marzenia o samorozwoju. Bycie kelnerką czy pracownicą lotniska nie satysfakcjonowało jej, ale nie miała wyjścia.
Taki obraz życia Joy Mangano zaprezentowano w głośnym filmie "Joy" z 2015 r., w którym tytułową bohaterkę zagrała Jennifer Lawrence (zdobyła za tę rolę nominację do Oscara)
. Nie była to wierna biografia, jednak wszystkie najważniejsze informacje pokrywały się z prawdą. Mangano była rozwiedzioną matką z bardzo skomplikowaną sytuacją rodzinną, harującą całymi dniami na utrzymanie domu. Do czasu, aż postawiła wszystko na jedną kartę, goniąc za marzeniem o byciu wynalazczynią.
- Jestem zwyczajną osobą. Mamą, pracownikiem, mam dom do wysprzątania, rzeczy do uporządkowania. Wszyscy mamy podobne potrzeby i właśnie do nich się odnoszę – mówiła milionerka Mangano, która zmieniła swoje życie wymyślając, produkując, a następnie sprzedając "Cudowny mop".
Wynalazczynią była już znacznie wcześniej, gdyż jako nastolatka pomagająca w szpitalu dla zwierząt wymyśliła fluorescencyjne obroże przeciwpchelne dla psów. Pomysł genialny, ale bez patentu nie mogła wiele zdziałać. Kiedy więc rok później duża firma wypuściła na rynek "jej" produkt, musiała wrócić do szarej rzeczywistości.
Jej życie zaczęło nabierać kolorów w 1990 r. Wszystko zaczęło się od frustracji codziennym sprzątaniem za pomocą zwykłych mopów wyciskanych ręcznie. Joy miała na to rozwiązanie, które nazwała "Cudownym mopem". Prototyp z plastikową główką i bawełnianymi włóknami łatwymi do wyciskania bez konieczności brudzenia sobie rąk był strzałem w dziesiątkę.
Za wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych Mangano wyprodukowała pierwszą partię 100 egzemplarzy. Sprzedaż rozkręcała się powoli – "Cudowny mop" był droższy od tradycyjnych mopów, ale pod każdym względem lepszy i trwalszy. Mangano przekonała do współpracy stację od telezakupów, gdzie początkowo sprzedała ok 1 tys. sztuk swojego wynalazku. Nie była zadowolona, ale nie dała za wygraną. Kiedy sama stanęła przed kamerą prezentując swój wyjątkowy mop, telemarketerki nie nadążały z odbieraniem telefonów. W mniej niż pół godziny sprzedała 18 tys. "Cudownych mopów". Mangano założyła firmę i wkrótce zaczęła zarabiać miliony dol.
Dziś Joy Mangano ma 62 lata i jest właścicielką ponad 100 patentów. Praktycznie każdy związany jest z przedmiotem, którego brakowało jej, gdy była ciężko pracującą matką zajmującą się dziećmi, domem etc. Zarobiła majątek na wieszakach obłożonych welurem, z których nie zsuwały się ubrania, walizkach na kółkach z oryginalnym systemem przegródek, odświeżaczach zapachu, pościelach, okularach do czytania i dziesiątkach innych produktów.
Chcecie poznać historie innych produktów codziennego użytku? Oglądajcie program "Odlotowe wynalazki". Ta interesująca seria popularno-naukowa opowiada o niezwykłej genezie niektórych, najbardziej popularnych przedmiotów otaczających człowieka we współczesnym świecie. Serial prezentuje niezwykłe historie dotyczące źródeł ich powstawania, często na użytek wojskowych lub badaczy, jednak po latach znalazły zupełnie inne zastosowanie.
Oglądaj "Odlotowe wynalazki" w Telewizji WP w czwartek 13 grudnia o 18:00. Telewizja WP dostępna jest w ramach bezpłatnej telewizji naziemnej, na platformie NC+ (kanał 170) oraz w sieciach kablowych m.in.: Vectra (128), Netia (30), Orange (35), Multimedia (38), UPC (158/116), Inea (28), Toya (17) oraz w WP Pilot.
Oglądaj swoje ulubione programy za darmo na komputerze, telefonie i telewizorze! Sprawdź WP Pilot!
src="https://d.wpimg.pl/1164128396-1278439706/banerek_pako.jpg"/>