Występował w "Ziarnie". Po spotkaniu z Janem Pawłem II na dobre odsunął się od Kościoła
Kontrowersje wokół postaci papieża Jana Pawła II, które wywołały reportaż "Franciszkańska 3" oraz książka "Maxima Culpa", nie ustają. Obie publikacje rzuciły cień na postać polskiego papieża, który dla jednych jest duchowym ojcem całego pokolenia, a dla innych jest uważany za współsprawcę tuszowania pedofili w Kościele. Negatywne spojrzenie na jego postać przedstawił również Rafał Kołsut, znany jako Dyzio z programu "Ziarno".
"Ziarno" to katolicki program, który jest nagrywany nieprzerwanie od 1990 roku. W tym samym roku na świat przyszedł Rafał Kołsut, który siedem lat później dołączył do obsady tego programu dla dzieci. Po wielu latach wziął udział w nagraniu "Podcastexu", gdzie opowiedział o kulisach show. Wspomniał tam również, jak katolicka inicjatywa i spotkanie z Janem Pawłem II odsunęły go od Kościoła.
Kołsut wyznał, że jego udział w programie "Ziarno" przyczynił się do jego radykalizacji wobec Kościoła. W 2021 roku przyznał, że już jako dziecko nie był zbyt religijny, a decyzję o odejściu z "Ziarna" podjął dopiero w klasie maturalnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Te programy kochała Polska. Zniknęły z anteny TVP
Kołsut opowiedział, że kontakty z księżmi, którzy przed kamerami prezentowali się zupełnie inaczej niż poza planem, stopniowo odsuwały go od Kościoła. Co więcej, spotkanie z Janem Pawłem II w 2004 roku, rok przed jego śmiercią, również wpłynęło na jego postawę. Papież był wtedy mocno schorowany i jak relacjonował Kołsut, nie było z nim żadnego kontaktu w trakcie takich spotkań. Jedynie "automatycznie" pobłogosławił pielgrzymów, co nie spodobało się młodemu Polakowi.
Kołsut, wspominając tamto spotkanie, stwierdził, że papież zawsze był dla niego kimś "większym od człowieka". Rzeczywistość w jego oczach okazała się zupełnie inna. Określił to doświadczenie jako "traumatyczne przeżycie".
Z udziału w "Ziarnie" zrezygnował cztery lata później, kiedy miał już na swoim koncie role dubbingowe i udział w filmie/serialu "Szatan z siódmej klasy". Po maturze dostał się na Uniwersytet Jagielloński, gdzie zdobył doktorat. Dziś jest specjalistą z zakresu literaturoznawstwa i historii komiksu.