Przeszłość kontrowersyjnej ekspertki TVP. Kiedyś była gwiazdą programu dla dzieci
Dziś widzowie znają ją przede wszystkim z "Wiadomości" czy "Pytania na śniadanie". Jednak kontrowersyjna działaczka pro-life, która chciałaby karać kobiety za aborcję, ma bogatszą przeszłość. Kilkanaście lat temu występowała w popularnym programie TVP dla dzieci.
14.06.2023 | aktual.: 15.06.2023 08:33
Środowe główne wydanie "Wiadomości" uderzyło w "Fakty" TVN i tysiące kobiet protestujących w całym kraju po śmierci ciężarnej 33-latki z Podkarpacia. W materiale pojawiła się też ekspertka związana z ruchem pro-life.
- Lobby aborcyjne bardzo chciałoby, aby w Polsce była możliwa aborcja na życzenie. Dlatego wykorzystuje tragiczne przypadki śmierci kobiet, które to śmierci nie są związane z obowiązującą w Polsce ochroną życia dziecka - zapewniała Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.
Prawniczka co jakiś czas pojawia się w TVP i TVP Info (była też gościem Andrzeja Morozowskiego w "Tak jest" w TVN24 czy Polsat News), gdzie głosi ultrakonserwatywne poglądy na temat przerywania ciąży czy rodziny. Szczególnie głośno zrobiło się o niej dwa lata temu, kiedy udzieliła okładkowego wywiadu "Dziennikowi Gazecie Prawnej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Korzekwa-Kaliszuk zdradziła w nim m.in., że chciałaby, aby polskie społeczeństwo "wykształciło odpowiedzialność za swoje czyny".
- Odpowiedzialność to przyjęcie konsekwencji współżycia seksualnego, niezależnie od tego, czy poczęte dziecko spełni oczekiwania rodziców. Wreszcie, chciałabym uchronić matki, ojców, a także pracowników medycznych przed traumą związaną z zabijaniem dzieci - tłumaczyła w rozmowie z "DGP".
Stwierdziła też, że "złe jest to, że kobieta, która przerwała ciążę, w polskim prawie nie podlega odpowiedzialności karnej". Wywiad odbił się szerokim echem, a sama Korzekwa-Kaliszuk w rozmowie z Wirtualną Polską zarzuciła gazecie manipulację.
Ale Magdalena Korzekwa-Kaliszuk w mediach pojawiła się znacznie wcześniej, bo 23 lata temu. Mało kto dziś pamięta, ale można ją było oglądać w katolickim programie TVP dla dzieci "Ziarno", który prowadziła do 2005 r.
Jak trafiła do TVP?
- Każdy sobotni poranek miał w moim domu ustalony rytuał, jakim było wspólne oglądanie "Ziarna" z moimi rodzicami oraz z moją starszą siostrą. Kiedy powiedziałam rodzicom, że chcę wziąć udział w castingu, nie byli zachwyceni moją propozycją. Wcale się im jednak nie dziwię. Do Warszawy mamy dość daleko, gdyż mieszkamy w Boronowie, który leży 25 km na południe od Częstochowy - mówiła w 2009 r. w rozmowie z katolickim portalem Opoka.
Na castingu zmierzyła się z innymi kandydatami, z których każdy musiał odpowiedzieć na wcześniej przygotowane pytanie.
- Pytanie, które otrzymałam, pamiętam do dzisiaj. Brzmiało ono: "Co bym zrobiła, gdybym była wszechmocna tak, jak Pan Bóg?". Odpowiedziałam, że chciałabym, aby wszystkim ludziom żyło się dobrze na ziemi - wspominała Magdalen. - Można by powiedzieć, że to była banalna odpowiedź 12-letniej dziewczynki, ale ja naprawdę od zawsze chciałam, aby każdy człowiek cieszył się swoim życiem i żeby mógł godnie przeżywać codzienność, a przez to doświadczyć radości już teraz, a potem w niebie - przekonywała.
Życie po "Ziarnie"
Po "Ziarnie" Korzekwa-Kaliszuk została publicystką. Co nie zaskakuje, związała się z prasą katolicką - m.in. "Małym Gościem Niedzielnym", "Rodziną Radia Maryja" czy "Naszym dziennikiem".
Prowadziła też festiwale piosenki religijnej oraz pisała książki. Jest autorką 13 publikacji, a pierwszą zatytułowaną "Radość przyjaźni" napisała w wieku 16 lat.
W 2013 r. ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji. Trzy lata później została magistrem psychologii na Wydziale Psychologii w ramach Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim.
W 2015 r. Magdalena Korzekwa wyszła za mąż za Zbigniewa Kaliszuka. To katolicki publicysta, autor książek i pomysłodawca witryny latarnik.info, dzięki której można sprawdzić, czy dany poseł głosował zgodnie z nauką Kościoła katolickiego.
Magdalena Korzekwa-Kaliszuk przez kilka lat pełniła funkcję dyrektorki i analityczki polskiego oddziału hiszpańskiej platformy CitizenGo. Jej celem jest m.in. penalizacja aborcji czy związków jednopłciowych. W swojej książce "To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze" Klementyna Suchanow wskazuje na powiązania CitizenGo z Kremlem.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" masakrujemy szokującego i rozseksualizowanego "Idola" od HBO, znęcamy się nad Arnoldem Schwarzeneggerem i jego Netfliksowym "FUBAR-em" i, dla równowagi, polecamy najlepsze seriale wszech czasów. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.