Trwa ładowanie...

Wpłynęła skarga na "Wiadomości" TVP. Dyżurny przekaz na tzw. pasku aż bije po oczach

Krzysztof Luft, członek Rady Programowej TVP, zwrócił się do przewodniczącego KRRiT z wnioskiem o ukaranie państwowego nadawcy za uporczywe powtarzanie w "Wiadomościach" nieprawdziwego komunikatu. Od 2019 r. przewinął się on na "pasku" 27 razy i jak można się domyślić, wychwala PiS pod niebiosa.

Edyta Lewandowska, prowadząca "Wiadomości"Edyta Lewandowska, prowadząca "Wiadomości"Źródło: wiadomosci.tvp.pl
dn04sse
dn04sse

Teksty na "paskach" w "Wiadomościach" bombardują widza bardzo uproszczonym przekazem, który zostawia ledwie margines na własną interpretację danego problemu. Autorzy chętnie wyznaczają widzowi tor myślenia i skojarzeń, który niekiedy bywa bardzo radykalny.

"Dzieci na sprzedaż dla homoseksualistów", "Lewacki faszyzm niszczy Polskę" - można było przeczytać na ekranie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kuriozalne sytuacje w “Wiadomościach” TVP. Wpadek nie brakowało

Jak zwracają uwagę internauci, "paski" niekiedy tak mocno ocierają się o absurd, że zasadne jest pytanie, czy aby nie mamy do czynienia z tzw. fake newsem.

dn04sse

"PiS ma program. Opozycja ma drgawki", "Pralka Frania ma więcej programów niż PO" - to przykłady komunikatów, które wprawiły widzów w sporą konsternację, ale okazały się prawdziwe.

Na inny "pasek" zwrócił właśnie uwagę Krzysztof Luft. Opublikował klip, w którym hasło: "Polacy stawiają na prawo i sprawiedliwość" przewija się w "Wiadomościach" 27 razy w ostatnich czterech latach. Luft ocenił to jako propagandowy przekaz i wysłał skargę do KRRiT.

"Jest dyskryminacyjny w stosunku do tych wszystkich, którzy na PiS nie głosują. Wyklucza ze wspólnoty narodowej Polaków, tych z nas, którzy stawiają na inne partie i stanowią zresztą większość, bo przecież Polacy głosujący na PiS nigdy większości nie stanowili. To jaskrawe naruszenie art. 18 Ustawy o Radiofonii i Telewizji, który zakazuje publikowania treści dyskryminujących ze względu na poglądy polityczne" - uzasadnił członek Rady Programowej TVP.

Jeden z najmniej sławnych "pasków" w "Wiadomościach" TVP wiadomosci.tvp.pl
Jeden ze sławnych "pasków" w "Wiadomościach" TVPŹródło: wiadomosci.tvp.pl

Gośćmi najnowszego odcinka "Clickbaitu" są Kamila Urzędowska (pięknie malowana Jagna z "Chłopów") oraz Jan Kidawa-Błoński (reżyser sequela kultowej "Różyczki"). Na tapet wzięliśmy też: "Kosa", "Horror Story", "Imago", "Freestyle", "Święto ognia""Tyle co nic", czyli najciekawsze filmy 48. festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dn04sse
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn04sse