TVP dyskryminuje polityków opozycji. Krzysztof Luft złożył skargę
Krzysztof Luft z Rady Programowej TVP domaga się interwencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zarzuca stacji, że jest na bakier z pluralizmem i bezstronnością, szczególnie w tak ważnym okresie jak kampania wyborcza. Liczba godzin czasu antenowego poświęconego politykom PiS rzeczywiście poraża.
21.09.2023 | aktual.: 21.09.2023 19:41
Według informacji Wirtualnych Mediów, w drugim kwartale tego roku przedstawiciele szerokiego obozu władzy dostali w TVP 80 proc. całego czasu dedykowanego politykom wszystkich opcji. Oznacza to, że rządzący prezentowali swoje stanowiska łącznie przez 252 godziny. Drugie miejsce w tym podsumowaniu zajęła Lewica (26 godz.), potem PSL (22 godz.) i PO (10 godz.).
Być może w kolejnym okresie te proporcje się zmienią, bo, jak zapowiedział Donald Tusk, liderzy Koalicji Obywatelskiej będą przyjmować zaproszenia do programów telewizji państwowej. W ostatnich dniach gośćmi "Minęła 20" w TVP Info był już Michał Kołodziejczak oraz Kamila Gasiuk-Pihowicz. Prowadzący nie mieli łatwo z utrzymaniem swojej redakcyjnej linii, a emocje wręcz wrzały.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Równy dostęp największych stronnictw politycznych do anteny TVP jest jednak ciągle problemem. Dlatego Krzysztof Luft, niegdyś członek KRRiT, wysłał do tej instytucji skargę na TVP.
- Tym razem nie na konkretną audycję, tylko na notoryczne łamanie przepisów Ustawy o Radiofonii i Telewizji, poprzez skrajnie nierówny sposób traktowania podmiotów działających na polskiej scenie politycznej. Objawia się to w sposób bardzo wieloraki, ale tu odwołuję się tylko do dwóch elementów, za to ilustrowanych przez twarde dane: 1. czas antenowy poświęcany w TVP na przedstawianie stanowisk partii politycznych; 2. Ilość bezpośrednich transmisji wystąpień polityków władzy i opozycji - uzasadniał w rozmowie z Wirtualnymi Mediami.
Luft domaga się od przewodniczącego Rady Macieja Świrskiego natychmiastowego działania i wyciągnięcia konsekwencji wobec TVP.
- Jest nie do pomyślenia, aby regulator rynku radiofonii i telewizji odpowiedzialny za egzekwowanie przestrzegania przepisów ustawy o radiofonii i telewizji pozwalał na tak drastyczne i notoryczne jej naruszanie i na tak brzemienne w skutki patologie w programach publicznego nadawcy telewizyjnego - powiedział Krzysztof Luft.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" bierzemy na warsztat "One Piece" Netfliksa, masakrujemy "Ślub od pierwszego wejrzenia" i "Żony Warszawy", a także rozwiązujemy "Problem trzech ciał" i innych nadchodzących ekranizacji. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.