Trwa ładowanie...

Wiktory 2021. Sławy bojkotują galę TVP. Nie wiadomo, kto zastąpi gwiazdę wieczoru

Przed laty galę rozdania Wiktorów transmitował TVN, w roli prowadzącego wystąpił Maciej Orłoś z TVP, a nagrody w poszczególnych kategoriach wręczali dziennikarze i gwiazdy związanie z różnymi stacjami. Dzisiaj o takiej gali między podziałami nie może być mowy. Tegoroczna edycja pod patronatem TVP wzbudza ogromne kontrowersje, ale organizator uspokaja, że bojkot ze strony niektórych gwiazd i brak Stinga nie przekreśli tej imprezy.

Ostatnie Wiktory przyznano w 2015 r. Ostatnie Wiktory przyznano w 2015 r. Źródło: AKPA, fot: AKPA
d4l3ppj
d4l3ppj

- Proszę pamiętać, że z przyjścia na galę rezygnuje, i ogłasza to, zaledwie kilkoro osób, zaś nominowanych jest ponad 60 osób. Zachowajmy więc właściwe proporcje – mówiła osoba z kręgu organizatora Wiktorów portalowi Wirtualne Media. Takie słowa padają niemalże na ostatnią chwilę przed transmisją gali, która rozpocznie się w czwartek 31 marca o 20:10. W TVP1, co stanowi źródło wielu kontrowersji.

Wiktory, czyli nagrody Akademii Telewizyjnej honorujące wybitne osobowości małego ekranu, były przyznawane w latach 1985-2015. W tym roku ich pomysłodawca Józef Węgrzyn reaktywuje plebiscyt we współpracy z Telewizją Polską. Węgrzyn jest producentem telewizyjnym i właścicielem firmy Media Corporation, która tworzy takie hity jak "Familiada" czy "Jaka to melodia?". Gala rozdania Wiktorów była trzykrotnie transmitowana przez TVN, jednak od początku nagrody były kojarzone z Telewizją Polską.

Dziś oznacza to ostry sprzeciw części dziennikarzy telewizyjnych, aktorów i prezenterów, którzy nie chcą firmować swoim nazwiskiem imprezy TVP. Niektórzy, jak Tomasz Raczek, bojkotują galę Wiktorów, choć nie zostali na nią zaproszeni. Inni są nominowani w różnych kategoriach, ale już zapowiedzieli, że nie wezmą udziału w tym wydarzeniu.

Oscary 2022. Will Smith spoliczkował Chrisa Rocka, przerwano transmisję. Widzowie nie mogli uwierzyć

"Nie mógłbym z czystym sumieniem pojawić się na imprezce stacji, która sieje nienawiść, dzieli społeczeństwo, okłamuje każdego dnia miliony ludzi, stwarza i piętnuje rzekomych wrogów publicznych, niszczy pluralizm i wolność słowa!" – pisał na Facebooku Maciej Stuhr, nominowany jako najlepszy aktor. W podobnym tonie wypowiadali się Jan Holoubek, Piotr Kraśko, Monika Olejnik czy Robert Makłowicz.

d4l3ppj

Na reaktywowane Wiktory nie wybiera się także Robert Janowski. "Organizatorem gali jest Media Corporation, ta sama firma, z którą pracowałem wiele lat przy programie 'Jaka to melodia?', a którą Telewizja Polska odsunęła od teleturnieju kilka lat temu. Lojalnie odszedłem razem z nimi" – tłumaczył swój sprzeciw Janowski.

Innym wielkim nieobecnym jest Sting, który miał wystąpić na warszawskiej gali. Do artysty miały docierać informacje, że "występując na Gali Wiktory TVP, autoryzuje i uwiarygadnia pan telewizję, która nie ma nic wspólnego z demokratycznymi wolnymi mediami" (taki apel wystosował w liście otwartym Mariusz Szczygieł). Sting faktycznie odwołał swój przyjazd do Polski kilka dni przed koncertem.

Wiktory 2002: Marek Kondrat, Leszek Miller i Krystyna Janda AKPA
Wiktory 2002: Marek Kondrat, Leszek Miller i Krystyna JandaŹródło: AKPA

Oficjalnie tłumaczył się, że chce się skupić na trasie koncertowej i promocji charytatywnego singla, z którego zyski przeznaczy na pomoc Ukrainie. "Opozycja" TVP odtrąbiła sukces, ignorując fakt, że Sting odwołał wszystkie europejskie koncerty do 1 kwietnia z powodu wykrycia COVID-19 u jednego z jego muzyków.

d4l3ppj

Organizator Wiktorów nadal nie podał, kto wystąpi wieczorem zamiast Stinga. - Scenariusz Gali przewiduje udział kilku wykonawców – przekazała enigmatycznie przedstawicielka Media Corporation.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4l3ppj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l3ppj