Trwa ładowanie...
ds221ej

"Wikingowie": Anna Maria Jopek pojawiła się w serialu

Po raz pierwszy polscy artyści zapiszą się w tak znaczący sposób w historii popkultury występując w jednym z najchętniej oglądanych seriali na świecie. Dwa oryginalne utwory wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła będą towarzyszyć bohaterom serialu telewizji HISTORY "Wikingowie” w kluczowych wydarzeniach ostatniego sezonu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Anna Maria Jopek pojawiła się w odcinku "Wikingów"
Anna Maria Jopek pojawiła się w odcinku "Wikingów" (Materiały prasowe)
ds221ej

Anna Maria Jopek pojawiła się gościnnie w jednej z kompozycji. Emisja odcinka z jej udziałem odbyła się w czwartek, 9 stycznia o godz. 21:00 w telewizji HISTORY, odcinek z utworem wykonywanym przez Monikę Dryl zostanie wyemitowany tydzień później, 16 stycznia.

Zobacz wideo:

- Zachwycona dorobkiem Teatru Pieśń Kozła, zapytałam w 2014 r. jego twórcę Grzegorza Brala, czy przyjąłby mnie na warsztaty - mówi Anna Maria Jopek.

ds221ej

- Dostałam wtedy kilkumiesięczny angaż i przez miesiąc intensywnie pracowałam w czasie festiwalu w Edynburgu. Nigdy nie spotkałam bardziej utalentowanych i uniwersalnych artystów niż w Teatrze Pieśń Kozła. Każdego dnia uczyłam się od nich i zachwycałam nimi - wspomina Jopek.

   Materiały prasowe

Anna Maria Jopek komentując swój udział w serialu HISTORY powiedziała w czasie konferencji prasowej:

- W serialu tak naprawdę robię to, co robię zawodowo, czyli śpiewam. Na planie filmowym stałam z Maćkiem Rychłym w takiej nieprawdopodobnej, biesiadnej sali. Pracowało tyle kamer równocześnie, nigdy nie widziałam czegoś też tak olbrzymiego. Nie potrafię grać, nigdy nie gram z playbacku - zawsze staram się robić wszystko na żywo. Jak byliśmy na planie i było dużo dubli, kilka razy podłożyliśmy się pod odtwarzany dźwięk. Bardzo chciałam zagrać ten utwór na żywo – tak, by zgromadzeni aktorzy nas wysłuchali. I zrobiliśmy to - wszyscy płakali ze wzruszenia.

Anna Maria Jopek wraz z Maciejem Rychłym grającym na dudach wcielają się w słowiańskich śpiewaków, którzy przebywają na wikińskim dworze i towarzyszą w jednej z najważniejszych scen w historii serialu.

ds221ej

Twórca serialu "Wikingowie” Michael Hirst poznał twórczość Teatru Pieśń Kozła, jednego z najbardziej nowatorskich zespołów w Europie, dzięki docenionemu przez zagraniczną krytykę przedstawieniu "Return to the Voice” z Fringe Festival w 2014 r.

Na scenie w katedrze św. Idziego w Edynburgu z Teatrem gościnnie wystąpiła wówczas Anna Maria Jopek, a telewizja BBC nakręciła półgodzinny dokument o tym wyjątkowym oratorium o historii Szkocji śpiewanym w języku gaelickim. W ramach prac nad sztuką artyści inspirowali się muzyką celtycką ale także i wikińską, co szczególnie zwróciło uwagę Hirsta.

Zobacz też: "Wikingowie": Netflix zamówił sequel kultowego serialu

   Materiały prasowe

Pomysłodawcą i autorem scenariusza serialu "Wikingowie” jest Michael Hirst, twórca m.in. wyróżnionego Oscarem obrazu "Elizabeth”, a także nominowanej do Emmy i Złotego Globu "Dynastii Tudorów”.

ds221ej

Michael Hirst tak wspomina współpracę z polskimi muzykami:

- W Polsce Anna Maria Jopek to wyjątkowa postać, artystka o wysublimowanym, nadzwyczajnym głosie. Anna Maria Jopek zaśpiewała po szkocku, którego nikt nie rozumiał, ale kiedy skończyła pieśń ja, cała ekipa i wszyscy aktorzy płakaliśmy. Mam nadzieję, że widzowie w Polsce docenią niesamowity wkład artystów w to filmowe dzieło, ich niezwykłe umiejętności oraz że będą z nich dumni.

Każdy odcinek poprzedniego sezonu "Wikingów” w ciągu 7 dni od premiery w USA oglądało średnio 25-milionów widzów. Serial "Wikngowie” to drugi najpopularniejszy zagraniczny serial fabularny w Polsce według badania agencji Wavemaker. Wedle tych samych badań blisko 6 milionów Polaków powyżej 16. roku życia miało kontakt z co najmniej jednym z odcinków serialu produkcji HISTORY.

ds221ej

Podziel się opinią

Share

ds221ej

ds221ej